Минатиот викенд во САД имаше два вооружени напади, а претседателот на САД, Доналд Трамп смета дека виновни за нападите се видеоигрите. Изјавата веднаш беше поддржана и од дел од претставниците на Републиканската партија. „Мора да запреме со величање на насилството во нашето општество. Ова ги вклучува и насилните видеоигри кои сега се вообичаени. Денес е […]

Прочитај повеќе

СмартАп – Лабораторија за социјални иновации Скопје и УНИЦЕФ ги покануваат сите млади иноватори од 14 до 24 години да осмислат решенија за #КрајНаНасилството врз децата и меѓу децата во рамки на Младинскиот предизвик – Generation Unlimited. Низ светот околу 1 милијарда деца се соочуваат со некоја форма на насилство. Половина од тинејџерите во светот […]

Прочитај повеќе

Facebook ќе предупредува за видеата кои содржат насилничка или вулгарна содржина. Наскоро сите видеа кои имаат таква содржина ќе доаѓаат со екран со предупредување, па корисникот сам ќе може да избере дали сака да продолжи и да го изгледа видеото. Дополнително да го реши овој проблем, мрежата автоматски ќе ги отстранува овие видеа и неприкладните […]

Прочитај повеќе

Често е повторувано дека насилните игри не предизвикуваат насилство, но исто така често се коментира дека играчите имаат агресивни реакции предизвикани од играта. Таа агресија, вели ново истражување од британскиот Оксфордски универзитет, доаѓа од немоќта на играчот и неговата некомпетентност да совлада одредена задача. Содржината на играта нема никаква врска со агресивноста, пренесува BBC. Студијата, […]

Прочитај повеќе

Со години слушавме обвинувања дека насилните видео игри ги прават гејмерите поагресивни, но нови истражувања докажуваат дека тоа е урбан мит, и дека видео игрите всушност го намалуваат насилството. Познатите економист Стивен Левит, автор на Freakonomics, во подкаст „Кој го води Интернетот?“ објаснува дека видео игрите ги држат помладите подалеку од насилството само со тоа […]

Прочитај повеќе

Видео игрите не поттикнуваат насилство, изјави Џон Ричитело, извршниот директор на EA Games во видео разговор со банкарски аналитичари. Разговорот беше за прогноза на приходите на EA, но едно од прашањата беше и како ќе со одрази се почестото насилство и вооружени напади. “Многу пари се дадени за истражувања направени во полето на забавата кои […]

Прочитај повеќе

Едвај поминаа десетина денови по масакрот во Осло, а веќе се појавија личности кои сакаат како виновници за настанот да ги посочат видео игрите. Имено се појавија здруженија кои сакаат да го поврзат трагичниот настан во кој загинаа најмалку 93 луѓе со видео игрите Modern Warfare 2 и World of Warcraft.   Причината за оцрнување на […]

Прочитај повеќе

Фотографии, слики од мобилен, блогови, видеа, Facebook постови и избришани групи, Twitter… се што е друштвено и можно за споделување на Интернет се искористи за да се пренесе информацијата за протестите против полициската бруталност. И покрај традиционалните медиуми, дел од нив инертни, друштвените медиуми и граѓанското новинарство беа изворот за сурови, необработени информации за што се случува по улиците на Скопје и Битола.

Прочитај повеќе