Јасно е дека Samsung стигна на тронот на мобилната индустрија со помош на Android, но изгледа дека соработката наскоро би можело да се промени откако јужнокорејскиот гигант започна да го продава првиот паметен телефон со Tizen оперативен систем. Телефонот Z1 првин ќе се продава во Индија, а потоа и во остатокот од Азија. Тizen е […]

Прочитај повеќе

Односите помеѓу Google и Samsung повторно се заладени, јави The Information. Овој пат причина за раздорот е оперативниот систем Tizen кој Samsung го развива за своите часовници и е прв избор кога се во прашање паметните часовници од Samsung. Google е незадоволен од одлуката на Samsung да презентира Gear 2 часовник на кој го инсталираше […]

Прочитај повеќе

Штом ќе започне да се продава првин во Русија, а потоа и ширум светот, Samsung Z и официјално ќе стане првиот паметен телефон кој ќе работи на Tizen оперативниот систем. Јужнокорејскиот производител се надева дека Tizen ќе стане конкурентен ОС кој во иднина ќе може да го замени Android на Google, кој е платформа од […]

Прочитај повеќе

Samsung во Барселона ја претстави следната генерација паметни часовници Gear 2, кој ќе треба да биде додаток на новиот Galaxy S5 телефон. Новата серија засега има две верзии Samsung Gear 2 и Gear 2 Neo. Најголемата новина покрај недостигот на Galaxy во името, е промената на оперативниот систем, Samsung нема да користи Android за новите […]

Прочитај повеќе

Tizen е нов слободен оперативен систем кој во моментот е во рана фаза на изработка, но има доволно поддршка од 36 големи ИТ и мобилни гиганти за да стане сериозен конкурент на мобилниот пазар. Tizen е креиран од тоа што остана од MeeGo OС-oт на Nokia и Intel, со малку Bada OS на Samsung. Најновите […]

Прочитај повеќе

Intel планира да го прекинe развивањето на мобилниот оперативниот систем MeeGo и да започнe со креирање нов слободен оперативен систем наречен Tizen. Овој оперативен систем ќе биде воден од фондацијата Linux во соработка со фондацијата Limo, чиј член е и Samsung. Техничкиот тим за овој проект ќе биде составен од Intel и Samsung. Новиот оперативен […]

Прочитај повеќе