Apple тестира нови уреди со поголем екран, вели Wall Street Journal. Според најновите шпекулации Apple планира новиот iPhone да има поголем екран за да им конкурира на Samsung И HTC кои претставија телефони од 4,7 и 5-инчи. Најголемиот iPhone е петката со 4-инчен екран. Другите шпекулации се за таблет компјутерот iPad за кој изворите на […]

Прочитај повеќе

Новиот оперативен систем од Apple iOS 7 ќе доцни, Apple ќе го претстави новиот iPad во април, а потоа ќе издаде iWatch, Flat Panel TV и нова „Cards“ апликација во април. Ова се само дел од шпекулациите кои се поврзани со Apple, а за кои разговараат голем број на уредници и новинари од респектабилни медиуми. […]

Прочитај повеќе

После информациите дека Apple планира да развијат поевтин iPhone, излегоа и гласини дека во оваа година компанијата ќе лансира дури три нови модели на iPhone. Според информации од Азија во текот на оваа година би требало нов 4-инчен iPhone 5S доаѓаат и 4,8-инчен iPhone. Во извештаите стои дека новиот iPhone го нарекуваат „Math“, за што […]

Прочитај повеќе

Шпекулациите за нови продукти ги предомислија потенцијалните купувачи да купат наш продукт, обвинува директорот на Apple, Tим Кук на прес конференција на која компанијата од Купертино го објави финансискиот извештај за четвртиот квартал. Apple во последниот квартал направи профит од 8,22 милијарди долари, што е помалку од очекуваниот 8,3 милијарди долари. Профитот доаѓа од продадени […]

Прочитај повеќе

Откако излезе уште една од многуте шпеклукации до сега, на вчерашното објавување на финансискиот резултат од Q2 во 2012 година, Закерберг доби прашање за најновaта шпекулација дека Facebook на својот телефон ќе работи со HTC. Како најпопуларна апликација на мобилните платформи, од компанијата беше истакнато дека имаат други приоритети во моментот, како што е подобрување […]

Прочитај повеќе

Facebook и HTC работат на уникатен производ кој ќе работи на оптимизиран Аndroid кој ќе ги искористи сите функционалности на Facebook, пишува DigiTimes повикувајќи се на извори од мобилната индустрија. Ова се нови гласини за Facebook телефон кој уште во 2010 година беше отфрлен од основачот на мрежата, Марк Закерберг. Но, тоа беше пред две […]

Прочитај повеќе

Спорeд извор од Foxconn, кинескиот производител на компоненти за Apple, новиот iPhone 5 е спремен за произведување. Според изворот, пишува 9to5mac, веќе има неколку примероци на телефонот кој има 4+ инчен екран произведен од LG. Ниту еден од моделите нема дизајн налик на Mac Book Air, кој е малку искривен, како што се шпекулираше, ниту […]

Прочитај повеќе

Мелницата на гласини кулминираше пред официјалната презентација на iPhone 4S, со фантастични предвидувања дека iPhone 4S ќе биде поѕирен до некои по нормални шпекулации дека iPhone 4S ќе има поголем 4-инчен екран и некои точни претпоставки како тоа дека новиот iPhone ќе има 1080p HD камера и гласовен асистент сега познат (или позната) како Siri. […]

Прочитај повеќе

Бидејќи многу Facebook корисници почнаа да објавуваат статуси од типот “Facebook ќе се наплаќа, постирајте го ова на вашиот статус и ќе го задржите бесплатниот акаунт бла бла…” на кои наседна и IdiVidi.mk, со цел да ги спречиме шпекулациите и досадните пораки кои се шират вирално, чувствуваме потреба да го објавиме овој мини-стрип погоре.

Прочитај повеќе