Загрижен дека мобилните апликации за чет ќе го одвлечат вниманието на корисниците од друштвената мрежа, Facebook се реши да го купи WhatsApp за неверојатни 19 милијарди долари. Оваа сума, која Facebook на WhatsApp ќе му ја исплати во пари и акции, е рекордна зделка во ИТ индустријата до сега. Oколу 4 милијарди ќе бидат исплатени […]

Прочитај повеќе

Во 2013 година користењето на паметни телефони е зголемено за 115 отсто, а порастот е предводен од апликациите за испраќање пораки, јавува Flurry. Апликациите за пораки и друштвените мрежи имаат пораст во својата употреба од дури 203 отсто; зад нив се апликациите за продуктивност како Evernote и Quip и сличните на нив со 149 отсто. […]

Прочитај повеќе

Апликацијата за четување, WhatsApp, која има околу 350 милиони корисници, ја дочека долго најавуваната надградба за iOS 7. Дизајнот на надградената апликација сега подобро се вклопува во новиот минималистички дизајн на iOS, а надградена е опцијата за разговор со повеќе луѓе со воведување на broadcast-листа, олеснето е користењето на функцијата за блокирање на контакти, а […]

Прочитај повеќе

WhatsApp објави дека нивната апликација сега се користи од 300 милиони корисници секој месец. Над 20 милиони активни корисници, апликацијата има во Германија, Мексико, Индија и Шпанија. Корисниците на WhatsApp сега споделуваат 11 милијарди, а примаат 20 милијарди пораки дневно, јавува AllThingsD. Заедно со бројот на корисници, WhatsApp објави дека сега апликацијата поддржува и гласовни […]

Прочитај повеќе

Операторите треба да се плашат од мобилните апликации за четување, предупредува шефот на европската Дигитална агенда, Нели Крус. Таа денес објави податок дека овие апликации станаа популарни од SMS пораките кои им носат огроман профит на операторите. Меѓу мобилните апликации кои се предводници на ова нова промена во пазарот се WhatsApp, Viber, Apple iMessage, Blackberry […]

Прочитај повеќе

Апликацијата за разменување на пораки која во текот на минатата недела се поврзуваше со Google, WhatsApp руши рекорди. Извршниот директор на WhatsApp, Јан Коум, изјави дека го надминале Twitter во бројката на месечно активни корисници. WhatsApp беше стартувана во 2009-та година, а денес е една од најкористените во својата област. Месечно има 200 милиони активни […]

Прочитај повеќе

Ниреј Арора, кој е одговорен за бизнис развојот на WhatsApp, за AllThingsD изјави дека од компанијата немале никакви преговори со Google за продавање на својот сервис. За тие што не се упатени, во текот на претходниот период се појавија шпекулации дека Google веќе подолго време се договара со WhatsApp, а од компанијата одбиваат да коментираат […]

Прочитај повеќе

Дали Google ќе го купи познатиот сервис за разменување на пораки, WhatsApp, кој во последните неколку години бележи големи успеси? Digital Trends вели дека преговорите со Google траат повеќе од еден месец и се претпоставува дека конечниот договор ќе се затвори со 1 милијарда долари. WhatsApp моментално е број еден платена апликација за четување преку […]

Прочитај повеќе

WhatsApp, популарната апликација за праќање пораки преку различни мобилни платформи, сега е бесплатна и за iOS. Компанијата ја тргна цената од 1 долар за време на празниците со цел да привлече што е можно повеќе корисници, наместо да ги изгубат кај други бесплатни апликации што нудат исти услуги. Стратегијата на WhatsApp е да се искористат […]

Прочитај повеќе

Поради се поголемата мобилност на интернет корисниците, друштвените мрежи еволуираат во помали, поприватни апликации кои им овозможуваат на корисниците да останат во контакт со своите најблиски пријатели. Станува збор за мобилните апликации за групно пишување кои благодарејќи на интернет можностите на паметните телефони овозможуваат одредена група на луѓе да комуницира истовремено, заменувајќи ги SMS пораките […]

Прочитај повеќе