Бразил го притвори заменик директорот на Facebook за Латинска Америка, Диего Џордан, откако компанијата покажа непослушност спрема властите. Facebook одби судски налог да помогне во истрага за трговија со наркотици која е поврзана со корисник на WhatsApp, апликација за чет која е во сопственост на Facebook, јави Fortune. Одговорот од WhatsApp пристигна речиси веднаш: „Соработуваме […]

Прочитај повеќе

Ако во САД се води битка помеѓу Apple и FBI за отклучување на податоците, британските власти брзаат да воведат закон кој ќе ги предвиди ваквите случаеви. Британската влада поднесе контраверзен предлог-закон со кој предвидува намалување на безбедноста на WhatsApp, iMessage, Viber и останатите текст апликации. Законот под името „Snooper charter“ предвидува пристап на полицијата до […]

Прочитај повеќе

WhatsApp нема повеќе да нуди поддршка за постарите мобилни телефони. Ова се однесува на Nokia и BlackBerry, но и на Android 2.1 и 2.2 и Windows Phone 7.1. Оваа промена нема да засегне најголем дел од корисниците во Македонија, бидејќи најголем број на телефоните се понови од Android 2.2, но во државите во развој ова […]

Прочитај повеќе

Facebook и Google се едни од ретките компании кои имаат неколку сервиси со над милијарда корисници. Gmail е најновиот сервис кој ја надмина оваа бројка и им се приклучи на: пребарувачот на Google, Android, Chrome, Google Play, Google Maps и YouTube. Со ова Google е можеби единствената компанија која може да се пофали дека седум […]

Прочитај повеќе

Една од најголемите чет апликации WhatsApp сега е потполно бесплатна. Сервисот кој има околу 900 милиони активни корисници, се откажа од претплатата која ја наплаќаше по бесплатната прва година. Причина за укинувањето е да се обезбеди можност на сите корисници да го користат сервисот, но се чини и дека во WhatsApp имаат идеја за нов […]

Прочитај повеќе

Хрватски волонтери, дел од проектот „Отворена мрежа“ им помагаат на бегалците на уникатен начин. Волонтерите со мобилен хотспот на грбот им овозможуваат на бегалците да дојдат до информации за најблиските, кои понекогаш се поважни и од храната и водата. „Најголем дел од бегалците не слушнале за својата фамилија со денови. Не знаат каде се… Кога сме […]

Прочитај повеќе

Телекомуникациските оператори во регионот бараат регулирање на Whatsapp, Skype, Viber, бидејќи апликациите ги користат телекомуникацискиот коридор кој го креирале операторите, а за тоа не плаќаат?! Веќе се најавени разговори на оваа тема на третата меѓународна регулаторна конференција која се одржува во Охрид, пренесува Алфа ТВ. „Се почесто се отвора прашањето во светот што со тие […]

Прочитај повеќе

Над 800 милиони корисници секој месец го користат WhatsApp доколку темпото со кое корисниците се приклучуват продолжи очекувањата се дека до крајот на 2015 година, бројот на активни корисници на платформата ќе надмине милијарда. Објавата дојде на Facebook профилот на Јан Коум, директор и коосновач на WhatsApp, а во неа г. Коум потсети дека бројот […]

Прочитај повеќе

WhatsApp претстави своја веб верзија со која ќе може да се четува и преку десктоп компјутерите. Засега веб верзијата е достапна за корисниците на Android и Windows Phone, но не и за корисниците на iOS бидејќи WhatsApp вели дека „има ограничувања кај платформата на Apple“. Во најавата се вели дека секој корисник на апликацијата, освен […]

Прочитај повеќе

Британскиот премиер Дејвид Камерон побара забрана за сите апликации кои овозможуваат комуникација со енкриптирани пораки, јави New York Times. Г. Камерон нема намера да се откаже од забраната, па може да се очекува дека први на удар ќе бидат WhatsApp и Snapchat, доколку не се откажат од приватноста на нивните корисници и не обезбедат пристап […]

Прочитај повеќе

Рекордната понуда која Facebook ја понуди за WhatsApp ќе биде пред регулаторите во САД. Организациите кои се грижат за приватноста ја оспорија продажбата на WhatsApp поради страв дека корисничките податоци ќе бидат злоупотребени. Зделката ја оспоруваат две непрофитни организации, Electronic Privacy Information Center и Center for Digital Democracy, пренесува ВВС. „WhatsApp стигна до голем број […]

Прочитај повеќе

Марк Закерберг го потврди стравот што многумина го прогнозираа дека мобилните аплиакции за чет и бесплатни пораки ќе ги преземат корисниците од друштвената мрежа. Во пост во кој го објави купувањето на WhatsApp за рекордни 19 милијарди долари во ИТ индустријата, основачот на Facebook беше приморан да каже дека WhatsApp и Facebook Messenger се сервиси […]

Прочитај повеќе