Ова супер кусо видео од Boring Company е првиот тест на Hyperloop тунелите и санките со возило. Како возило компанијата го искористи луксузното електрично возило од Тесла Model X. Она што може да го забележиме е дека Model X е поставен на подвижна подолога која го поместува низ тунелот. Теоретски, оваа подлога треба да левитира […]

Прочитај повеќе

Со оглед на популарноста (но, и контраверзноста) на Tesla, едноставно не можевме да ја пропуштиме шансата да поминеме малку време со Model X. Ако кажеме дека Tesla е во лимбо, нема да кажеме доволно. Пред само неколку дена се појавија гласини дека дури една четвртина од дадените депозити за Model 3 биле вратени – односно […]

Прочитај повеќе

Теренското возило на Tesla, Model X е прво возило од ваков тип кој со највисока оценка ги помина сите „crash“-тестови. Автомобилот е втор на листата на безбедни возила, веднаш зад уште едно возило од Tesla, Model S. Возилото помина со 5 ѕвезди на секој од тестовите и подтестовите кои ги прави Националната агенција за безбедност […]

Прочитај повеќе

Видео објавено на YouTube на 27 декември од страна на холанѓанецот Ханс Нордсиџ, кое е всушност снимка од камерата во неговото возило, прикажува како авто-пилотот во автомобилот Tesla Model S предвидува сообраќајна несреќа и кочи пред самиот возач да притисне на кочниците. На видеото се слуша како авто-пилотот реагира и го предупредува возачот неколку секунди пред да се случи несреќата, […]

Прочитај повеќе

Tesla најави нова верзија на Моdel S и Model X. Новиот модел P100D Ludicrous ќе биде побрза од основниот модел и ќе доаѓа со поголема батерија. Новите верзии на Tesla автомобилите се трети едни од најбрзите автомобили во светот, но единствени кои масовно се произведуваат. Единствените две возила кои се побрзи, LaFerrari и Porsche 918 Spyder, […]

Прочитај повеќе

Откако се случија неколку сообраќајки во кои автопилотот погрешно ја процени ситуацијата, Tesla Motors конечно има причина да го пофали своето автономно возило. Приказната е дека Model X успеал да му го спаси животот на Џошуа Нили од Бренсон, Мисури така што го одвел навреме во болница. По излегување од работата и влегувањето во автомобилот, […]

Прочитај повеќе

Автоматското управување во Tesla беше причина за нова сообраќајна незгода. Сензорите на возилото не детектираа возило на патеката на Tesla, но од компанијата велат дека асистентот воопшто не требал да биде вклучен во овој период. Компанијата нема план да го исклучи автоматското управување, но најавија дека наскоро ќе им објаснат на клиентите кога и како […]

Прочитај повеќе

Tesla си го исполни планот да испорача 50.000 електрични возила во 2015 година, надминувајќи ја бројката со само неколку стотина возила, пренесува Fast Company. Но, иако Tesla Model S станува сѐ попопуларен (веќе има и еден модел во Македонија), компанијата сепак се соочува со проблем. Возилата се прескапи во моментот, над 60.000 долари, и желбата […]

Прочитај повеќе

Само што ќе помислиме дека конкуренцијата се приближува до автомобилите на Tesla, од компанијата на Илон Маск излегуваат и во една презентација демонстрираат дека се години пред конкуренцијата. Помалку од еден месец помина откако BMW го претстави концептот на електричен автомобил со кој се приближија до капацитет на батеријата до Tesla Model S, а од […]

Прочитај повеќе