До пред некој ден, само се шушкаше за тоа дека Injustice 2 би можела да дојде и на PC, но, по се изгледа, гласините се точни и сите оние кои се желни за лични пресметки со ликовите како Batman, Aquaman, Flash или Wonder Woman, ќе можат да навлезат во интерактивните рингови уште од оваа есен. […]

Прочитај повеќе

Windows Phone App Studio е новата веб алатка од Microsoft, која им е на располагање на сите заинтересирани за развој на апликации за Windows Phone. Алатката е центрирана околу шаблони во кој креаторите едноставно со drag and drop можат да уфрлаат текст, содржини или слики во апликацијата. Пакетот овозможува креирање на апликации дури и ако […]

Прочитај повеќе

Продавницата за апликации на Microsoft, Windows Store, стигна до бројката од 100.000 апликации за само осум месеци. Ова ја прави Windows Store најбрзо растечка продавница, откако стигна до оваа бројка половина година побрзо од Apple App Store и Google Play. Thanks for a great \build! Just passed 100k apps in the Windows Store. — Windows […]

Прочитај повеќе

Во продавницата за Windows 8 се додаваат по 415 апликации секој ден, вели Neowin. Бројот на апликации сега изнесува 35.000, што е скоро три пати повеќе од 15-те илјади апликации кои ги имаше пред една година. Ако продавницата додава по 400+ апликации на ден, тогаш до февруари ќе има неверојатни 50.000 апликации. Но, ова се […]

Прочитај повеќе

Windows Store сега има над 20.000 апликации за Windows 8. Јубилејната 20.000 апликација е објавена во вторник, а 17.958 од сите апликации се бесплатни. Ова е совпаѓа со плановите на Microsoft кој најави брзо зголемување на апликациите до крајот на годината. Today’s totals: 20,610 apps worldwide in the Windows Store (broke 20,000 on Tuesday, I […]

Прочитај повеќе

Microsoft се премисли и најави дека Windows 8 Store ќе продава видео игри за возрасни и надвор од САД. Игрите наменети за корисниците над 17 во САД, или над 18 години во Европа, досега не беа предвидени за продажба преку дигиталната продавница во Европа. Постоеше опасност игри како Dishonored, Assassin Creed, Skyrim кои се класифицирани […]

Прочитај повеќе

Дали ви е јасна разликата помеѓу Windows 8 и Windows RT оперативниот систем? Објаснувањето кое најчесто го дава Microsoft е дека Windows RT е „полесна верзија“ на Windows 8. Но таквото објаснување е збунувачки не само за корисниците, туку и за вработените на Microsoft кое ќе одат на обука за да ги научат разликите пред […]

Прочитај повеќе

Би сакал играта воопшто да не работи на Window 8, отколку да играм според нивните планови, вели Маркус Notch Персон, креаторот на популарната игра Minecraft. Toj објаснува дека Microsoft побарале од него да ја сертифицира Minecraft за Windows 8, но тој ги одбил. Microsoft бара игрите кои ќе се продаваат преку нивната Windows 8 продавница […]

Прочитај повеќе

Microsoft ја oтвори Windows Store за развивачи од над 120 земји. Македонија е присутна на листата држави-конзументи, но ја нема земјата во делот за програмери, иако речиси во сите соседни држави продавницата е веќе отворене. Ова значи дека македонските корисници ќе можат да купуваат апликации од Windows Store во евра, земјата сè уште не е […]

Прочитај повеќе

Според информацијата која е објавена на Windows Phone Dev Center (под текстот за испраќање на апликација), изгледа дека од Microsoft ќе го ребрендираат Windows Phone Marketplace во Windows Phone Store. Marketplace веќе е заменет со Store и на неколку други страници. Од компанијата сè уште немаат официјално известување за тоа, но ова нималку не е […]

Прочитај повеќе

Microsoft на својот Windows блог ги најави сите верзии на „осумката“ кои ќе бидат ставени на продажба, заедно со детали за што се ќе содржат и како ќе се разликуваат петте верзии на новиот оперативен систем. Microsoft најави две едиции за Intel-компатибилни процесори (32 и 64-битни), Windows 8 за повеќето корисници и Windows 8 Pro […]

Прочитај повеќе

Мicrosoft би можел да дозволи дистрибуција на слободен софтвер за Windows преку својата нова десктоп продавница која ќе стартува во февруари 2012-та година. Според Договорот за развој на апликации за Windows Store, апликациите кои се објавени под лиценци на Open Source Initiative, барем во бета верзијата на Windows Store, ќе можат да бидат дистрибуирани според […]

Прочитај повеќе