CES 2о17 ни овозможи да дознаеме нови детали за новиот процесор на AMD, Ryzen. За жал, цената на уредите не e еден од податоците кои AMD ги сподели за време на овој настан. Она што е сигурно е дека целата серија од основните до најдобрите процесори ќе бидат отворени за оверклокување. Процесорот ќе биде отклучен […]

Прочитај повеќе

Таман AMD помислија дека ќе се приближат до перформансите на Intel, презентација на Kaby Lake го покажува i7-7700K на 7GHz… Перформансите на новата генерација не се толку подобри од претходникот, но Kaby Lake е креиран за оверклокување. Intel i7-7700K процесорот работи на 4.2GHz, а со турбо на 4.5GHz. Сепак рускиот сајт OCLab дојде до процесорот […]

Прочитај повеќе

Низ своите неколку генерации, графичките картички Asus DirectCU се покажаа како доста успешни. Моќниот систем за ладење резултира со пониски температори како и помала бучава, а со добро оптимизиран енергетски систем и квалитетни компоненти може да се очекува максимум од овие карти на реални тестови и оверклок. Знаејќи ги можностите, решивме и самите да тестираме […]

Прочитај повеќе

Уште од само претставување на Sandy Bridge процесорите, се појавија и многу матични плочи кои се базиран на чипсет P67/H6 Express. Трите водечи производители ASUS, MSI и Gigabyte спремни ги дочекаа новите процесори LGA1155 модели. Овој пат ќе ви го претставам моделот ASUS P8P67 Deluxe, матична плоча која се покаже дека може да се носи […]

Прочитај повеќе

Sapphire Technology се главни партнери на AMD, и нивните графички од секогаш се одликувале со квалитетна изработка веќе 10 години. Доколку сте подготвени да купите добра картичка која и по перформанси и по цена ќе ги задоволи вашите потреби и можности тогаш Sapphire дефинитивно не смеете да го заобиколите. Тие се први кои успешно го […]

Прочитај повеќе

АMD влезе во Гинисовата книга на рекорди за постигнување на „наголемата фрекфенција на компјутерски процесор“. Рекордот е поставен со новите FX процесори базирани на Bulldozer архитектурата, малку течен азот, малку течен хелиум, и „тим од елитни експерти за оверклокување“. Тимот на AMD успеаја да направат 8-јадрениот декстоп процесор да постигне брзина од 8.429 GHz. Претходниот […]

Прочитај повеќе