Nvidia и Softbank се договорија за продажбата на ARM. Nvidia го купи дизајнерот на чипови АRM за 40 милијарди долари. Шпекулации за интересот на Nvidia имаше веќе неколку месеци, а со ова интересот се официјализира. Причината за продажбата не е поради неуспехот на ARM; компанијата денес е помоќна од било кога. Softbank губи пари поради […]

Прочитај повеќе

Пред четири години јапонскиот телекомуникациски гигант Softbank за 32 милијарди долари го купи британскиот дизајнер на чипови ARM. Компанијата тогаш го прогласи овој договор за најважен во нивната историја, но денес по 4 години изгледа дека се премислуваат. Причината за продажбата не е поради неуспехот на ARM, компанијата денес е помоќна од било кога. Сепак […]

Прочитај повеќе

Веќе подолго време кого зборуваме за процесори помалку ги забораваме ARM. Секако главната причина за ова е напредокот на AMD кој со Zen и Zen2 успеа да се приближи на Intel. Ова некако се префли и на повеќе-јадрените процесори наменети за сервери. Кога ARM се во прашање една од најголемите предности е малата потрошувачка на […]

Прочитај повеќе

Оваа недела беше преполна со презентации на хардвер од нови процесори, графички процесори, лаптоп компјутери, па сѐ до нов Amazon Echo и iRobot правосмукалка. Секако главна причина за најголем дел од најавите е Computex 2019, еден од најголемите саеми за компјутери и електроника. Intel Веројатно ова е еден од најчудните лаптопи кои сме ги виделе […]

Прочитај повеќе

ARM и Intel надминаа дел од разликите и двете компании ќе соработуваат на интернет на нештата. Двете компании  објавија дека постигнале договор за стратешко партнерство за развој и менаџирање на интернет-на-нештата-уреди. Со партнерството ARM ќе ја користи стандардизација креирана од Intel и во своите уреди, a со ова секако уредите ќе бидат побезбедни, вели Reuters. […]

Прочитај повеќе

Процесор со  можност за подоверлива работа е следниот чекор за ARM. Компанијата го развива овој процесор најмногу за користење во следната генерација на возила. Автономните возила се една од идните платформи на кои ќе се рашират процесорите. Cortex-A76AE доаѓа со можност за „Split-Lock“, дури и последните две букви во иметo (Automotive Enhanced) ја покажуваат примената. […]

Прочитај повеќе

Минатата година Project Zero тимот на Google пронајде два безбедносни пропусти во процесорите. Пропустите се однесуваат на Intel, AMD и ARM процесорите изработени последните 20 години. Или најверојатно, сите паметни уреди кои ги поседуваме се подложни на овие пропусти. Пропустите се присутни кај сите оперативни системи: Linux, macOS и Windows. Според објавата, заедничко соопштение на […]

Прочитај повеќе

Дизајнерите на чипови, ARM, најавија нов проект во соработка со истражувачи од САД. АRM ќе дизајнира чипови кои ќе може да се користат во имплатнтите во мозокот на луѓето. Овие импланти треба потоа да се користат кај пациенти кои имаат повреда на ‘рбетниот столб и немаат контрола врз екстермитетите. Кога ќе биде готов системот не […]

Прочитај повеќе

Qualcomm и Microsoft објавија партнерство. Според договорот, Microsoft во иднина ќе користи процесори од Qualcomm во Microsoft Windows серверите, јави Bloomberg. Qualcomm креираше нов процесор во целост прилагоден на потребите на серверите на Microsoft. Falkor е 48-јадрен, 10 nm процесор. Засега нема премногу податоци за процесорот надвор од податокот дека станува збор за прв 10 […]

Прочитај повеќе

Microsoft ќе се обиде да понуди ист Windows на сите платформи. За оваа цел компанијата најави партнерство со Qualcomm. Претходниот обид беше со Windows RT, кој беше разводeнета Windows 8 верзија, сега компанијата ќе се обиде со Windows 10. Непроменетата верзија на оперативниот систем е поддржана на Snapdragon 820 процесорите. Заедно со оперативниот систем, на […]

Прочитај повеќе

Британската компанија за дизајн на чипови, ARM Holdings, наскоро ќе биде дел од јапонскиот телекомуникациски гигант Softbank Group за 32 милијарди долари. „ARM е одличен стратешки додаток на Softbank групацијата и нашата инвестиција во можностите кои ќе ги нуди интернет на нештата. Ова е најважната аквизиција која сме ја направиле досега и очекувам ARМ да […]

Прочитај повеќе

Следната генерација на 64-битни процесори на ARM, според најавата, ќе бидат 3,5 пати побрзи од Cortex-A15 и два пати побрзи од Cortex-A57, процесорите кои се достапни во моментов. Cortex-A72 ќе биде најбрзиот процесор досега, велат од ARM, и ќе биде 75 отсто поштедлив од А15. Заедно со Cortex-A72, ARM го претстави и Mali-T880 графички процесор […]

Прочитај повеќе