Очекувано, Apple претстави нов iPad. Цената на уредот најавен како едукативен модел, е 300 долари. Уредот функционира со електронското пенкало, но пенкалото за жал се продава одделно. Новиот iPad е веќе достапен во продажба и може да се купи од Apple Store, секако ако државата има официјална продавница. Таблет компјутерот е достапен во неколку бои: сребрена, […]

Прочитај повеќе

Популарниот портал iFixit кој уредите ги претставува со нивно расклопување, стигна да го презентира и новото пенкало на Apple, Apple Pencil кое чини 100 долари. Ова пенкало доаѓа со најновиот iPad Pro и е наменето за дизајнерите, но она што е јасно по отворањето со пила е дека уредот не може да се сервисира, дополнително […]

Прочитај повеќе

Ниту Microsoft не успеа со Surface RT, ниту Apple со iPad Pro нема да успее да ви го замени лаптопот, дури и ако сте најголем фан на таблет компјутерите. Ова е барем пресудата на првите рецензии на iPad Pro кој доаѓа со поголем дисплеј од било кој досега, подобар процесор, 32 GB или 128 GB […]

Прочитај повеќе

Аpple Pencil беше претставено заедно со iPad Pro, поголема 13-инчна верзија на популарниот таблет компјутер. Цената од над 800 долари, перформансите, големината и самата наставка Pro значи дека Apple ги таргетира професионалците кои беа искрени околу iPad-от. Нивната критика доаѓа во форма на текст од влијателниот Wired во кој стоеше „извини Apple, но дизајнерите не […]

Прочитај повеќе

iPad Pro најверојатно е најинтересниот уред кој го презентираше Apple на својот специјален настан, не бидејќи новиот iPhone или Apple TV не се добри производи, туку бидејќи таблетот сепак е производ кој е поголем ризик за компанијата. Продажбата на iPad последните неколку години е во пад, па Apple се обидува да го реанимира пазарот со […]

Прочитај повеќе

Apple на својот голем WWDC 2015 настан во среда претстави два нови телефони, iPad Pro, Apple TV конзола и неочекувано Apple Pencil – пенкало за таблет компјутерите за кое култниот директор Стив Џобс велеше дека е лош уред кој „никој не го сака и постојано се губи“. Но, пенкалото сега се чини како неопходно за […]

Прочитај повеќе