На последниот Startup Grind Skopje за 2015-та (и се надеваме на уште вакви собири каде се дискутира стартап културата и претприемништвото), гостуваше Бранко Трајковски, основачот на Bransys и на новиот стартап Claxi. Claxi e мобилна апликација за повикување на поевтино такси. И ако помисливте дека се работи за македонска верзија на популарниот Uber, тогаш сте […]

Прочитај повеќе

Taкси превозникот Uber стартува посебна апликација за својата нова услуга UberEATS, која беше најавена уште летово. Доставата на храна најпрво ќе биде достапна во Торонто, Канада, а главна причина за локацијата е големиот интерес од корисниците од овој град, вели Wired. Можноста за достава на храна и досега постоеше, но корисниците требаше да нарачуваат преку […]

Прочитај повеќе

По Загреб, личниот возач пристигна и во Белград. Засега единствено како најава, но Uber бара маркетинг менаџер за Србија, јавува Startit. Најавата доаѓа речиси истовремено со првото Uber возење по улиците на Загреб. Во главниот град на Хрватска, возачи на Uber можат да бидат единствено професионални и лиценцирани превозници, односно сервисот кој е достапен е […]

Прочитај повеќе

Точно во 13:00 часот во средата во Загреб стартуваше Uber, пишува Netokracija. Ова се возбудливи вести за Хрватска, бидејќи Uber како превозник донесува кул иновации, но со опасност да ја поремети такси индустријата комплетно. Веќе има протести и забрани против Uber во неколку европски земји, и во моментов не е баш сигурно како хрватските власти […]

Прочитај повеќе

Uber започна нова услуга, UberCommute која им овозможува на возачите кои патуваат на подолги растојанија, да се договорат со луѓе на кои им е потребен превоз и да ги поделат трошоците за патот. UberComumute за прв пат ќе биде достапен во Ченгду, Кина, јави Uber на својот блог. „Ја одбравме Кина за прва дестинација на […]

Прочитај повеќе

Македонскиот стартап Claxi се претстави на Seedstars World 2015, настан одржан во Белград на 22 септември. Seedstar World е една од најголемите мрежи за стартап бизниси, а во Белград на настанот се претставија најдобрите десет стартапи од Балканот. Покрај Claxi своите идеи ги презентираа и Adrenalyn Mapp, TARRS, Grasslamp, InterEdu, Fliiby, Buildcon, mGuard, Tour Via […]

Прочитај повеќе

Европската комисија започна истрага за Uber, односно дали такси сервисот прекршува некој од условите за превоз на патници. Истрагата ќе започне во септември, и во моментов тимовите ги прибираат законските решенија за такси превоз од државите членки на унијата. „Комисијата ќе започне студија во септември за анализа на пазарот за такси превоз и шофери во […]

Прочитај повеќе

„Вашиот личен возач“, замената за такси превозот – Uber има се повеќе проблеми во Европа. По неодамнешните нереди кои ги предизвикаат возачите на такси возила во Франција, во кои беа уништени и возила, сега Европскиот суд на правдата одлучи да го преземе судскиот спор кој американската компанија го води со шпанските власти. Ова може и […]

Прочитај повеќе

Популарниот и контроверзен Uber влегува во Србија. Сервисот ја модернизираше такси индустријата со поефикасно плаќање и наоѓање на приватни возачи, но не без да направи непријатели во 300-те градови во кои е присутен. Во Франција неговите црни возила гореа поради гневот што Uber им ја краде работата на таксистите, а Германија го забрани бидејќи не […]

Прочитај повеќе

Claxi, македонската апликација за повикување на такси која по концептот и брендингот потсетува на популарната Uber, сега ќе може да се користи и во Велес. Со Claxi веќе може да се повикува такси во Скопје и во Битола. Идејата зад Claxi е да ви понуди преку мобилна апликација да повикате такси кое ќе го информирате […]

Прочитај повеќе

Иако стартуваше со идеја да биде „личен шофер на секој“, и откако успеа да го поремети светскиот такси бизнис, Uber сега планира нов сервис со кој ќе постане „сечиј личен доставувач“, јавува TechCrunch кој стигна до документи од тренинг програма за возачите. Според најавата станува збор за услуга која доколку продуктот е достапен локално ќе […]

Прочитај повеќе

Claxi е нова македонска Android апликација која ви овозможува да нарачате такси во Скопје „со само еден клик“. Апликацијата овозможува повик на таксисти според неколку критериуми најевтин превоз, такси кое најбрзо ќе пристигне или такси во кое имате најмногу доверба. При секој повик на такси возило апликацијата ќе понуди повеќе решенија, а конечниот избор е […]

Прочитај повеќе