Личниот возач за секој, сервисот Uber, во првите шест месеци годинава загуби 1.27 милијарди долари. Кога на ова ќе се додадат каматите, даноците и амортизацијата, загубата ќе биде уште поголема, јави Bloomberg. Компанијата во секое од тримесечијата во 2016 досега, загуби над 500 милиони долари. Компанијата работи со загуби во сите години од своето основање. Uber сè […]

Прочитај повеќе

Uber објави дека стасале до бројката од две милијарди превезени патници. Подвигот е уште поголем, бидејќи компанијата која е основана во 2009-та година и требаше седум години да стигне до првата милијарда. Датата на која Uber возачот го префрли две милијардитиот патник е 18 јуни, јави Reuters. За првата милијарда патници, на компанијата и беа потребни шест […]

Прочитај повеќе

Нема повеќе порано повикување на Uber. Компанијата отсега ќе наплаќа за секоја минута по првите 2, доколку возачот го чека корисникот. Uber јави дека на ваков чекор се одлучиле откако сфатиле дека постојано праќаат нотификации до корисниците дека нивниот Uber превоз е подготвен, вели The Next Web. Цената за минута чекање е во зависност од градот. […]

Прочитај повеќе

Uber конечно ќе додаде семејни профили кои ќе имаат заедничка сметка за превoз. Компанијата започнува со тест фаза во американските градови Атланта, Далас и Феникс, каде десетмина корисници ќе можат да делат заедничка сметка, јави Next Web. Секој од овие десет корисници ќе мора да креира сопствен Uber профил, но потоа ќе може да се […]

Прочитај повеќе

Дали е можно Google да биде најголемиот добитник во натпреварот помеѓу Uber, Lyft и такси компаниите? Најголемиот светски пребарувач на својата Google Maps апликацијадодаде можност за повикување на такси од Google Maps. Промената е направена во делот каде корисникот може да го одбере начинот на движење, пример пеш или со автобус, но сега тука се […]

Прочитај повеќе

Uber започнува со нова услуга, UberMOTO која е наменета за градовите каде што има потреба за транспорт, но улиците се постојано заглавени од возила. Прва дестинација за сервисот е Тајланд и преполните улици на Бангкок. Карактеристично е што превозот ќе се прави со мотори на кои има место за двајца. Сѐ останато е исто, возилата […]

Прочитај повеќе

Ако корисниците преку паметните телефони ги повикуваат такси возилата на Uber, компанијата ги користи телефоните за проверка на брзината на возачите, јави The Next Web, повикувајќи се на информација од компанијата. Сензорите во телефоните нудат одлична можност за проверка на брзината и начинот на кочење. Компанијата нема постојано да ги прибира податоците од сензорот, но […]

Прочитај повеќе

На последниот Startup Grind Skopje за 2015-та (и се надеваме на уште вакви собири каде се дискутира стартап културата и претприемништвото), гостуваше Бранко Трајковски, основачот на Bransys и на новиот стартап Claxi. Claxi e мобилна апликација за повикување на поевтино такси. И ако помисливте дека се работи за македонска верзија на популарниот Uber, тогаш сте […]

Прочитај повеќе

Taкси превозникот Uber стартува посебна апликација за својата нова услуга UberEATS, која беше најавена уште летово. Доставата на храна најпрво ќе биде достапна во Торонто, Канада, а главна причина за локацијата е големиот интерес од корисниците од овој град, вели Wired. Можноста за достава на храна и досега постоеше, но корисниците требаше да нарачуваат преку […]

Прочитај повеќе

По Загреб, личниот возач пристигна и во Белград. Засега единствено како најава, но Uber бара маркетинг менаџер за Србија, јавува Startit. Најавата доаѓа речиси истовремено со првото Uber возење по улиците на Загреб. Во главниот град на Хрватска, возачи на Uber можат да бидат единствено професионални и лиценцирани превозници, односно сервисот кој е достапен е […]

Прочитај повеќе

Точно во 13:00 часот во средата во Загреб стартуваше Uber, пишува Netokracija. Ова се возбудливи вести за Хрватска, бидејќи Uber како превозник донесува кул иновации, но со опасност да ја поремети такси индустријата комплетно. Веќе има протести и забрани против Uber во неколку европски земји, и во моментов не е баш сигурно како хрватските власти […]

Прочитај повеќе

Uber започна нова услуга, UberCommute која им овозможува на возачите кои патуваат на подолги растојанија, да се договорат со луѓе на кои им е потребен превоз и да ги поделат трошоците за патот. UberComumute за прв пат ќе биде достапен во Ченгду, Кина, јави Uber на својот блог. „Ја одбравме Кина за прва дестинација на […]

Прочитај повеќе