Секојпат кога ќе се почнат муабети за гејминг стриминг сервиси, автоматски се прикрадува фразата: Netflix за игри. Се чини дека на Netflix му е мака од постојаната таква споредба и реши да ги засука ракавите и да се втурне и во индустријата со игри. Првите чекори планира да ги направи со заедничка соработка со Telltale Games, […]

Прочитај повеќе

Google и Netflix соработуваат на опен сорс алатка. Алатката е развиена од Netflix, и е интегрирана во Spinnaker платформата на Netflix. Она што го овозможува Kayenta е навремено известување на проблемите кои може да ги предизвика надградба. Ова се однесува и за софтверска, но и за надградба на инфраструктурата. Алатката проверува дали сервисот се однесува според […]

Прочитај повеќе

Можеби поради празниците подзаборавивте, но премиерата на новата сезона на Black Mirror е закажана за 29 декември, петок. Серијата е една од најдобрите послениот период и речиси веднаш достигна до култен статус. Новата сезона има 6 епизоди, а сите ќе бидат достапни одеднаш.

Прочитај повеќе

Facebook и Google, поддржани од илјадници стартапи, заеднички ќе се спротивстават на плановите за укинување на интернет неутралноста. Двете компании се поддржани од илјадници стартапи за заеднички да се обидат да покажат дека нарушувањето на праксата која ги створи  Facebook, Google, Netflix и Amazon е лоша идеја. „Разочарани сме од предлогот на Федераланата комисија за […]

Прочитај повеќе

Една година откако потпишаа договор за ексклузивност, Netflix и Disney највуваат прекин на соработката. Disney планира да ги повлече сите свои филмови од Netflix и веќе во 2019 година да започне сопствен стрим сервис, јави Gizmodo. Токму новиот стрим сервис на Disney е причината поради која ја прекинуваат соработката. Потегот на Disney не е изненадување, […]

Прочитај повеќе

Серијалот The Witcher добива телевизиска серијa! Netflix се изјаснија дека телевизиското шоу ќе биде базирано на книгите на полскиот автор Андреј Сапковски. Ваквата сага е сместена низ осум книги и е главната инспирација за трилогијата од The Witcher игрите, на полското студио CD Projekt Red. Сите трејлери од The Witcher 3 на едно место Според […]

Прочитај повеќе

Сите кои ја следат Orange is the New Black, најверојатно знаат дека следните епизоди излегуваат во јуни. Затоа е огромно изненадување што епизодите веќе се појавија на торент. Помеѓу украдените серии се сериите на ABC, Fox и National Geographic, јави BBC. Викендот се појави веста дека хакер има 36 необјавени филмови и серии. Првичната идеја […]

Прочитај повеќе

На овогодинешните награди на Британската академија за филмска и телевизиска уметност (British Academy of Film and Television Arts (BAFTA), популарните стриминг гиганти, Amazon и Netflix добија награда по прв пат. Ова доаѓа откако во октомври претходната година BAFTA се изјасни дека за награди ќе земаат во предвид и филмски дела кои се испорачуваат само во […]

Прочитај повеќе

Голема радост! Отсега и корисниците од Македонија можат истовремено со остатокот на светот да го следат The Grand Tour (новата емисија на поранешните водители на Top Gеar). Ова го овозможува глобалната достапност на услугата Amazon Prime Video. Официјално од денес Prime Video е достапен во над 200 држави ширум светот. Платформата ќе овозможува следење на видео […]

Прочитај повеќе

Едно од најпопуларните шоуа на Discovery каналот Mythbusters за жал по 14 сезони заврши. Ова го искористи Netflix кој го собра тимот без Адам и Џејми и ја рекреираше серијата со: Грант Имахара, Кери Бајрон и Тори Белеки. Серијата ќе биде повтoрно речиси иста и со помош на технологија и експлозии ќе се обиде да […]

Прочитај повеќе

Популарниот сервис за гледање филмови и ТВ серии, Netflix, веќе подолго време дозволува претплата на видео материјали во 4К резолуција, но таквото нешто беше можно само на соодветни паметни телевизори, како и 4К направи за стримување. Оние кои гледаа преку паметна направа или компјутер беа „ограничени“ со 1080p резолуција. Netflix конечно реши да излезе во […]

Прочитај повеќе

Добри вести за љубителите на ТВ серијата Stranger Things и ретро видеоигрите. Инди девелоперите Infamous Quest креираа point&click авантура базирана на хит серијата на Netflix. Со оглед на сензибилитетот на серијата се чини дека изборот на жанрот и изгледот на играта е полн погодок. За жал, видеоиграта следи еден мал дел од серијата, а играчот е во […]

Прочитај повеќе