За само 17 дена од излегувањето корејската серија Squid Game е изгледана на 111 милиони профили. Според оваа бројка серијата е најгледана серија на Netflix досега. Овие 111 милиони корисници се значително повеќе од 82 милиони профили кои ја прегледаа досегашната најгледана серија Bridgerton. Сепак, целата статистика за гледање на серијата се заснова на податокот […]

Прочитај повеќе

Корисниците на Netflix во Полска веќе можат да тестираат како ќе изгледа иднината на платформата, откако ќе бидат додадени и видеоигрите. За почеток се достапни две видеоигри базирани на популарната серија Stranger Things: Stranger Things 3 и Stranger Things: 1984. Видеоигрите се достапни во Android апликацијата на Netflix. Двете игри се излезени веќе неколку години. […]

Прочитај повеќе

Во второто тримесечје на 2021 само во САД и Канада, Netflix загуби 430 000 претплатници. Ова е значителна разлика со минатата година кога поради пандемијата и изолацијата Netflix, но и другите платформи за стрим имаа рекорден прилив на корисници. Северна Америка е пазар на кој Netflix има најмногу корисници. Покрај големиот број на корисници кои […]

Прочитај повеќе

Најпопуларниот видео стрим сервис Netflix, ќе ја прошири понудата за своите корисници со видеоигри. Компанијата го регрутираше Мајк Верду, поранешен директор на Electronic Arts и Facebook. Г. Верду во Netflix влегува како заменик претседател во секторот за развој на видеоигри. Искуството на новиот директор во развојот и популаризација на видеоигри е огромно. Вo Facebook раководеше […]

Прочитај повеќе

Дали сте се запрашале како Netflix одлучува кои серии или ТВ-шоуа да ви ги препорача? Популарната стрим платформа користи вештачка интелигенција за да предвиди која серија ќе им биде омилена на корисниците, но и за да открие во кој регион и колку некоја програма ќе биде популарна. Со помош на „transfer learning“ популарната платформа може […]

Прочитај повеќе

Илјадници Европејци како последица на пандемијата на коронавирусот COVID-19 се затворени во своите домови, принудени да пронајдат нова и безбедна забава. Интернет со сè што нуди е главната платформа на која сите ние во овие денови на самоизолација или задолжителен карантин ја наоѓааме својата разонода, покрај нели работењето од дома, пребројувањето на деновите и сл. […]

Прочитај повеќе

Internet Archive е феноменален веб сајт каде можете целосно да се изгубите во бројните мултимедијални содржини. Ова е сајт кој често го споменуваме, првенствено поради бројните класични игри кои можете да ги играте на модерни системи. Имено, Internet Archive е еден од најбрзите и најефикасните начини да Amstrad CPC игри, Commodore 64 и ред други […]

Прочитај повеќе

SnagFilms не е Netflix. Но, SnagFilms не ни сака да биде Netflix. Ова е веб сајт кој нуди над 2000 филмови, серии и документарни емисии од различен калибар. Нити бара претходна регистрација нити пари. Едноставно го посетувате, одбирате нешто што ви делува релативно интересно и, по кратка реклама, започнувате со гледање во квалитет кој се […]

Прочитај повеќе

Телевизиската серија The Witcher нè остави да посакуваме многу работи. И покрај одредени несовршености, серијата сепак успеа да се истакне како огромен успех и да покаже дека, во пост Game of Thrones ерата, луѓето копнеат по добра fantasy приказна. А, и по добра песна! Претпоставуваме дека доколку ја имате одгледано сезоната, една песна постојано ви […]

Прочитај повеќе

Податоците денес вредат повеќе од нафта, ова е една од првите реченици на Британи Кајзер во новиот филм на Netflix, The Great Hack. Филмот е достапен од крајот на минатиот месец и преку приказни на неколку засегнати учесници во работата на Cambridge Analytica ја раскажува приказната за веројатно најголемиот скандал барем кога „big data“ е […]

Прочитај повеќе

Disney го претстави својот конкурент на Netflix, и ако судиме само по најавените наслови на филмови и серии ќе биде нов гигант. Секако платформата започнува со работа во САД, а датата на која почнува официјалниот „пренос“ е 12 ноември. Што се однесува за Македонија засега нема официјална дата за останатите региони. Според првата најава Западна […]

Прочитај повеќе

Што е Disney+? Disney+ e стриминг услуга која ви дозволува да гледате најразлични филмови и серии и, од она што видовме, сериозен конкурент и солидна алтернатива на Netflix. Кога ќе започне функционирањето на Disney+ и во кои региони? 12 ноември 2019 година, но датумот е само за Соединетите Држави. Disney се уште нема објавено кои […]

Прочитај повеќе