„Sea Hero Quest“ – играта со која секој може да помогне во борбата против деменцијата, Дојче Телеком сега ја претстави и во виртуелна реалност. Оваа верзија на играта ќе овозможи подетално дијагностицирање на проблемите со навигацијата кај луѓето коишто потенцијално може да развијат деменција. Мобилната игра „Sea Hero Quest“, Дојче Телеком ја воведе во 2016 година […]

Прочитај повеќе

Passionate fur petters. Вака Дамјан Цветков-Димитров ми ги објасни играчите кои сакаат да ја играат неговата нова iOS игра, која ја дизајнираше со неговата сопруга Нина Геометриева. Можеби парот ви е познат по нивната претходна игра UUUU која беше една од најкреативните мобилни игри што сум ги играл. И ако ја познавате нивната работа, дали […]

Прочитај повеќе

Springs Football е нова игра за iOS и Android направана од македонското студио Pass Time Coders, што е хоби на тројца инженери од Netcetera. Здравко Николовски, Александар Ристов и Александар Гижаровски имаат направено интересна мобилна игра на која може да се натпреваруваат фудбалските ентузијасти. Но, иако е добро изработена, гејмплејот е спор и не успева […]

Прочитај повеќе

SeaHeroQuest е видеоигра која додека ја играте им помагате на лекарите во дијаностицирање на деменција. Играњето на играта само 2 минути заменува 5 часа лабораториско испитување, вели креаторот на играта. Sea Hero Quest е едноставна и бара од играчот додека плови со бротче да собира вредни артефакти, кои се највредните работи кои ги поседуваме, нашите […]

Прочитај повеќе

Galaxy Wars е нова бесплатна Android видеоигра од Јован Јовановски. Како што наговестува и името станува збор за вселенска игра која можеби помалку потсетува на современа верзија на Asteroids. Играчот управува вселенски брод, а на крајот на секоја мисија може да го надгради за во иднина да може полесно да се справи со непријателите. Освен […]

Прочитај повеќе

Доколку мислите дека 2 милијарди долари се премногу за Minecraft, подгответе се за поголемо изненадување. Activision е нов сопственик на King Digital Entertainment, студиото зад Candy Crush, за кое исплати 5,9 милијарди долари. Activision имаат куп наслови на располагање – од легендарните Diablo, Starcraft и Warcraft, па сѐ до Call of Duty, Destiny, Blur, Guitar […]

Прочитај повеќе

Дали Nintendo конечно го откри рецептот за одлична игра за паметни телефони – алтернативна реалност. Компанијата ја најави Pokémon Go видеоигра за iOS и Android. Доколку сте гледале барем една епизода на цртаниот, веројатни ви е јасно дека станува збор за речиси совршен спој. Во цртаниот тренерите на покемоните одат насекаде низ светот барајќи ги […]

Прочитај повеќе

Јelly Reef e уште една креативна игра од холандско-македонското студио Game Oven, основано од Адриан де Јог и Бојан Ендеровски. Студиото до сега има објавено неколку фантастични игри со уникатен гејмплеј, како Bam Fu за која ви треба брзи прсти или Fingle која е игра што може да се игра само со пријателите. Ни Jelly […]

Прочитај повеќе

Tap Battlz е нова видеигра на македонското студио 3P Development, достапна за Android и iOS, и е една од наједноставните видеоигри кои сме ги виделе досега. Да бидам искрен ова е прв пат да се обидам да пронајдам дефиниција за видеоигрите, бидејќи Tap Battlz е супер едноставна игра, за која практично и да не може […]

Прочитај повеќе

Cubly 3D е нова игра, која за разлика од повеќето македонски игри, е малку поинтересно направена од независното студио CL.mk. Ова им е прва игра чиј гејмплеј е едноставен, бидејќи сепак се работи за аркадна игра наменета за мобилен. Вие сте чудна воинствена коцка која треба да уништи што е можно повеќе мети. Колку повеќе […]

Прочитај повеќе

Arc-Free е нова бесплатна македонска Android видеоигра од Томислав Насков. Станува збор за заразна аркадна игра која несомнено ќе ве потсети на Pacman, иако не е копија на играта. Еве на што работев деновиве. Шоља игрица. Ако ја пробате и ми остаите рејтинг и ривју би било одлично! https://t.co/TxKKYB1Doo — Tom is Love (@egodollaric) February […]

Прочитај повеќе

Видеоиграта Kim Kardashian Hollywood од Glu Mobile, за Android и iOS, може да заработи 200 милиони долари доколку се остварат прогнозите на аналитичарот Даглас Кројц, a 45 отсто од заработката оди кај г-ѓа Кардашиан. Не постои лош публицитет, нели? Иако е очигледно дека поради брендот Ким Кардашијан играчите ја играат играта, во овој момент играта […]

Прочитај повеќе