Рускиот сервис за онлајн повикување на такси превоз Yandex.Taxi веќе може да се користи и за повикување на возила во Белград. Корисниците може да ги користат iOS и Android апликациите за да си повикаат такси возила. Корисниците од Србија ќе можат да користат детални карти, но и српски јазик во апликацијата, јави Netokracija. Апликацијата е […]

Прочитај повеќе

General Motors најавува дека роботи таксисти ќе започнат да ги освојуваат улиците во 2019 година. Компанијата со ова го најавува својот прв јавно достапен сервис со автономни возила, но засега не објавува кој е градот и каде започнува услугата. Доколку го оствари ветувањето, General Motors за две години ќе го претрка Ford, кој ги најави […]

Прочитај повеќе

Дубаи ќе се обиде да биде првата држава која ќе овозможува превоз со беспилотни дронови. Тестовите започнуваат оваа недела, а властите велат дека Дубаи ќе биде првиот град што ќе нуди ваков превоз, пренесе Reuters. Леталата со кои ќе се прави транспортот се произведени од германската компанија Volocopter. Станува збор за двосед со 18 пропелери. […]

Прочитај повеќе

Google Maps започна интеграција на сервисите за превоз на патници, како Uber и Lyft. Ова ќе им овозможи на патниците да видат каде е возилото, колку ќе ги чини превозот како и маршутата до посакуваната дестинација. Апликацијата досега овозможуваше единствено проценка на цената и повикување на возило преку апликациите на Uber и Lyft. Промената овозможува […]

Прочитај повеќе

Мобилната апликација Claxi e добитник на „Merit Award“, на овогодинешните WITSA награди, кои се одржаа во Бразилија, Бразил. Наградата се доделува на рeшението кое се издвојува од останатите, а овoј пат го доби македонскатa апликација за избор на оптималната такси понуда. Claxi најпрво беше избран како победник на МАСИТ ИКТ Наградите за 2016 година, по […]

Прочитај повеќе

AllRide е нова можност за превоз која доаѓа од Косово. Станува збор за сервис кој е клон на Uber. Со оглед дека сè уште е на почеток, креаторите имаат повеќе простор за микро-менаџмент, на пример избор и преглед на возачите. Она по што се разликуваат двата сервиси е и можноста за патување преку граници, нешто […]

Прочитај повеќе

Додека остатокот на светот има проблеми со таксисти кои протестираат против возачите на Uber, Сингапур е неколку чекори подалеку и веќе најавува тестови за автономни такси возила. Стартапот Delphi Automotive е првата компанија која ќе работи со роботи-таксисти. „Голема чест ни е што ќе бидеме партнер со Singapore LTA на овие иновативни мобилни системи, кои […]

Прочитај повеќе

Нема повеќе порано повикување на Uber. Компанијата отсега ќе наплаќа за секоја минута по првите 2, доколку возачот го чека корисникот. Uber јави дека на ваков чекор се одлучиле откако сфатиле дека постојано праќаат нотификации до корисниците дека нивниот Uber превоз е подготвен, вели The Next Web. Цената за минута чекање е во зависност од градот. […]

Прочитај повеќе

Uber и Lyft се двете компании кои отворија огромен потенцијал на пазарот на автономни возила, дури и доколку корисниците нема да ги купуваат. Lyft склопи договор со General Motors вреден 500 милиони долари за развој на on-demand мрежа за возила, а Uber веќе има договор за купување на првите 500.000 автономни автомобили од Tesla Motors. […]

Прочитај повеќе

Во 2011 година Google беше толку решен да инвестира во Uber, што на директорот на компанијата, Тревис Каланик му доставија празен лист како услови за инвестирање. Во овој период Uber беше под името Ubercab и не беа решени дали се транспортна компанија или дигитален сервис. „Калник им изгледаше како самобендисан идиот на сите надовор од […]

Прочитај повеќе

Новата маркетинг идеја на Uber е една од најдобрите кои сме ги виделе. Во соработка со креаторите на Mad Max – Warner Bros, за да го прослават излегувањето на видеоиграта, следните неколку дена, личниот шофер ќе нуди филмско искуство во Сиетл, односно превоз со возила кои наликуваат на оние од филмот. Сите кои се во […]

Прочитај повеќе

Популарниот и контроверзен Uber влегува во Србија. Сервисот ја модернизираше такси индустријата со поефикасно плаќање и наоѓање на приватни возачи, но не без да направи непријатели во 300-те градови во кои е присутен. Во Франција неговите црни возила гореа поради гневот што Uber им ја краде работата на таксистите, а Германија го забрани бидејќи не […]

Прочитај повеќе