Засега неидентификуван хакер на скриениот интернет (dark web) продавал податоци за американски дрон. Продажбата на плановите на леталото ја откри Андреј Баришевич од безбедносната компанија Recorded Future. Напаѓачот успал да искористи погрешно конфигурирана опрема (рутери од Netgear) и дошол да податоците. Добра вест е дека ниту еден од податоците кои беа на продажба не се тајни. Ова […]

Прочитај повеќе

Секако технологијата ќе помогне на куп професии за поефикасна работа. Можеби затоа и не е изненадување што дроновите значително им ја олеснуваат работата на полицајците. Она што е изненадување е дека беше доволен еден дрон за криминалот во Енсенада да се намали за 10%. Промената доаѓа со 30% пад во провалувањето во станови, вели Digital […]

Прочитај повеќе

Дали ви е страв да управувате со дронот кога околу него има деца и се плашите дека пропелерите може да ги повредат? Група истражувачи од Брисбејн, Австралија претставија решение кое речиси гарантира поголема безбедност. Станува збор за сензор кој се поставува на леталото и постојано скенира во потрага по биоматерија. Ако вакво нешто нема во […]

Прочитај повеќе

Државниот инспекторат за животна средина го направи првиот „лет“ во потрага по загадувачите. За прв пат во Македонија на 29 јануари се направени снимки со помош на дрон за поефикасен инспекциски надзор. Првото снимање е реализирано во општина Карпош м.в. Момин Поток и Градски парк Скопје на 29 јануари, 2018 година. Од инспекторатот најавуваат дека нема […]

Прочитај повеќе

DJI Mavic Air е најновиот дрон од најпопуларниот производител на вакви уреди. Уредот е импресивен и има многу предности пред конкуренцијата, од камерата до времето на летање. Дронот е наменет за сите типови на корисници, од професионалци до аматери ентузијасти. За жал, цената не е една од предностите на DJI, па дронот чини 800 долари.

Прочитај повеќе

Mavic Air e новиот дрон од производителот DJI. Квaлитетот на дроновите на DJI е неспорен, па производителот речиси има монопол на пазарот на летала за ентузијасти. Mavic Air тежи едвај 400 грама, а спакуван може да се постави на тетратка. Според производителот може да лета со брзина до 68 km/h и на растојание до 4 километри. […]

Прочитај повеќе

Прскањето против комарци е едно од решенијата кое овозможува справување со маларијата. Сепак, често е прескапо, па не е можно да се прска целата површина на која живеат комарци. Решението кое го применува Занзибар е едноставно и прилично евтино. Со помош на дронови се мапира областа во која живеат преносителите на маларија. Во овие области […]

Прочитај повеќе

Армијата на Русија доби ново оружје. Напаѓачите повеќе нема да можат да користат дронови за напад на цели на боиштата. Новото дефанзивно оружје на русите ќе им овозможи да го спречат управувањето на дронови со сателит, вели Motherboard. Станува збор за единица која е дел од армијата со единствена задача за онеспособување на непријателиските дронови. […]

Прочитај повеќе

Следниот месец болниците во Швајцарија ќе започнат да користат дронови за своите потреби. Станува збор за автономна мрежа за достава дизајнирана од Matternet. Платформата во Швајцарија започнува да се користи веќе следниот месец. Можеби најголем атрибут е едноставноста за користење. Корисникот не треба да знае како функционира системот, па дури ниту како да го прикачи пакетот. […]

Прочитај повеќе

Следењето на кутиите и производите во магацините не е едноставно. Ова важи како за магацините за складирање, така и во поштенските магацинии во кои се распределуваат пратките. Дел од кутиите се губат, но се чини дека во иднина на овие проблеми може да им дојде крајот. Првенствено поради роботите кои ќе ги освојат магационареските работи, […]

Прочитај повеќе

Времето е клучно за третирање на срцевите напади и понекогаш минути се клучни за спас. Дронови со дефибрилатор во просек се 16 минути побрзи од службата за итна медицинска помош, пренесува Guardian. Ова се резулати на истражувањето на Karolinska Institute од Стокхолм. Истражувањето е направено во симулирани напади, а не во вистински случај на срцев […]

Прочитај повеќе

Бројот на производители на дронови е сѐ поголем. Дури ниту на најголемите производители како DJI не им е лесно да пронајдат простор за продажба на своите уреди. Поради ова компанијата на почетокот на годината инвестираше во шведскиот произвидител на камери Hasselblad. Ова истовремено е првиот дрон способен за фотографии од 100 мегапиксели. Неколку месеци подоцна го имаме […]

Прочитај повеќе