Израелските одбранбени сили (Israel Defence Forces) во нападите во Газа во мај користеле флоти дронови управувани од вештачка интелигенција. Беспилотните летала биле користени за лоцирање, идентификација и напади врз милитантите на Хамас, пренесе New Scientist. Леталата преку вештачка интелигенција и суперкомпјутери кои ги обработуваат податоците, идентификуваат и елиминираат цели во Појасот Газа. Израел ја користи […]

Прочитај повеќе

Федералната агенција за воздухопловство го дозволи првиот автономен лет на дрон во кој леталото може да излезе од видокругот на операторот. Досега леталата мораа постојано да бидат во видно поле на операторот. American Robotics доби дозвола за тестови во Масачусетс. Компанијата ќе може овие летови да ги користи за тренинг, истражување и развој, и истражување […]

Прочитај повеќе

По Италија, Шпанија е најпогодена држава во Европа од епидемијата на Ковид-19. За жал се чини дека дел од граѓаните неодговорно ги прекршуваат мерките на властите во Шпанија. Така иако има илјадници потврдени случаи на коронавирус граѓаните го прекршуваат карантинот. Во борба со прекрувачите полицијата ги презема сите мерки, а една од нив надгледување на […]

Прочитај повеќе

Едвај пред неколку години Amazon излезе со патент во кој за првпат спомнаа достава со дронови. Сега не само што технологијата е во фаза во која може да се употребува, туку и доставата со дрон полека престанува да биде вест. Исклучок секако се првите достави со дрон во регионот, а минатиот месец првата поштенска пратка […]

Прочитај повеќе

Кинеската полиција со помош на дрон успеа да го пронајде бегалецот Сонг Џијанг. Тој 17 години се криеше во пештера, која беше откриена со прелет на дрон. Претходно полицијата добила дојава од анонимен извор за локацијата на г. Сонг. Бегалецот отслужувал казна за трговија со жени и деца, но во 2002 успеал да побегне од […]

Прочитај повеќе

Alphabet (Google) го лансира првиот комерцијален сервис за достава со дронови. Беспилотните летала минатата година како дел од пилот проект на Project Wing летаа цела година, иако последните неколку месеци чекаа на дозвола за комерцијална платформа. Во тестовите Google доставуваше храна, пијалаци и лекови, а првите достави на комерцијалните пакети ќе бидат опрема за голф, […]

Прочитај повеќе

На новогодишната прослава на Times Square во Њујорк луѓето ги чуваше полициски дрон. Летало опремено со камера беше поддршка за 7 000 полицајци, камери, кучиња и 200 возила за блокада. Полицијата ги презема овие мерки рутински, иако немаше најава за опасност од напад, пренесе BBC. Со дронот управуваше полицаец кој благодарение на моќната камера можеше […]

Прочитај повеќе

Креирањето на 3д модел не е едноставно ниту за мали предмети. Предметот се поставува во соба или простор и околу него се движат ласери кои ја снимаат секоја точка. Но што ако објектот кој сакаме да го рекреираме е поголем од собата, или од куќа? Токму со ваков проблем се соочија во Autodesk кога требаше […]

Прочитај повеќе

Agremo е платформа за анализа на слики на земјоделското земјиште наменето за оператори на беспилотни летала, земјоделци и агрономи доби инвестиција од 600.000 долари во инвестициски круг предводен од SC Ventures придружени со StartLabs . Инвестицијата ќе овозможи Agremo да продолжи да го проширува својот тим и корисничка база во различни делови на светот. Agremo […]

Прочитај повеќе

Најверојатно секој од нас забележал некој од малите дронови, најчесто за хоби кои се продаваат во продавниците во Македонија. Сепак добар дел од овие летала, пред се оние кои се малку поголеми подложат на Закон за воздухопловство; поточно на Уредба за условите под кои воздухоплов без екипаж може да лета во македонскиот воздушен простор. Уредбата за употреба […]

Прочитај повеќе

На 4 август се појави веста дека претседателот на Венецуела, Николас Мадуро е цел на атентат. Ова секако немаше да биде никаква вест за технички портал ако за нападот не беше искористен дрон. Можеби реакцијата на претседателот Мадуро, но и реакциите по нападот во кои веднаш беа нападнати неговите политички противници направија оваа вест да изгледа […]

Прочитај повеќе

Претседателот на Венецуела додека држеше говор во Каракас беше цел на атентат со дрон. Извори од Каракас јавуваат за 2 дронa на кои биле закачени експлозивни направи. Напаѓачот ја активирал направата над главата на претседателот. Пожарникарите кои биле во близина велат дека нападот со дрон не е причина за експлозија, туку плинска боца од станот […]

Прочитај повеќе