Првата од трите предвидени распродажби на Steam, стапи на сила и гејмерите имаат на располагање стотици игри со попусти до 95%, сè до 1.ноември. Имате хорор игри во стандардна и VR форма, како и хорор филмови. Сите намалувања ги имате тука! Неколку часа пред Steam распродажбата, GOG проба да ги привлече гејмерите и со нивната распродажба каде […]

Прочитај повеќе

Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, триесет и седмо издание. Steam започна со нивната летна распродажба и до петти јули ќе продава илјадници игри со попусти до 95%. За време на распродажбата добивате сезонски карти за секои потрошени 10 долари, како и за прелистување […]

Прочитај повеќе

Diablo 3 е една од ретките игри која константно се надополнува со нови содржини, настани и исправки. Најновата закрпа ја носи кодната бројка 2.5.0 и во нејзината внатрешност крие огромни подобрувања и промени. Она што повеќето со душа чекаа е воведувањето на Armory системот и новите можности за складирање материјали. Armory ви дозволува да сочувате […]

Прочитај повеќе

Reaper of Souls е првата експанзија на Diablo 3. Иако култниот наслов немаше голем успех со третото продолжение – повеќето играчи ја напуштија играта по само два-три месеци – сепак експанзијата нуди доста интересни новини кои можеби ќе го натераат фановите да и се вратат. Но, кога? Blizzard не го откри датумот која ќе биде […]

Прочитај повеќе

Новата закрпа на Diablo 3 им овозможи на играчите да купуваат и продаваат опрема за вистински пари. Засега закрпата е достапна единствено на играчите на американските сервери иако нема IP ограничување од каде им пристапувате на серверите. Аукциите моментално се единствено за оружје и оклопи, а во иднина се очекува сите предмети од играта да […]

Прочитај повеќе

За само 24 часа од објавувањето Blizzard продаде 3,5 милиони примероци на Diablo 3. Во тој број не се додадени 1,2 милиони луѓе кои ја добија играта преку годишната претплата на World of Warcraft. Во Македонија играта се продаде во над 300 примероци од неколку продавници, но не се знае колкав е бројот на тие […]

Прочитај повеќе

Наjочекуваната игра во последниве дванаесет години Diablo 3, конечно официјално излезе! Додека ги очекуваме првите официјални бројки за бројот на продадени копии од Blizzard, неколку продавници од кој најрeнoмирана е Amazon веќе објавија дека играта го соборила бројот на нарачки во претпродажба, а Blizzard веќе објавија дека годинава имаат 1,2 милиони играчи на World of […]

Прочитај повеќе

Како што ветивме, но со мало задоцнување, го објавуваме добитникот на една копија од Diablo 3, која е подарок од IT.com.mk и Niko Computers. Добитникот, избран по случаен избор, е Горан Беловинов Можеби за многумина оваа галама околу Diablo е премногу, но тие што ја играле играта знаат за што го прославуваме третото продолжение. Не […]

Прочитај повеќе

По 12 години чекање на третото продолжение на култната игра, гејмерите ширум светот и во Македонија вечерва на полноќ конечно ќе можат да играат како барбаринот, монк и вуду вештерот. По тој повод, Niko Computers организира дневен настан во Рамстор, Скопје кој ќе се случува паралелно со тие во Берлин, Лондон, Парис, Стокхолм… Целодневниот настан, […]

Прочитај повеќе

Повеќе од петнаесет години од излегувањето на првиот дел од Diablo и повеќе од десет години од последната експанзија на Diablo II: Lord of Destruction, конечно добивме шанса да го видиме и третото продолжениe на оваа култна игра која официјално излегува на 15 мај. [youtube]8scZZfU9Zh8[/youtube] Blizzard одлучи викендов да биде бета викенд и да направи […]

Прочитај повеќе

Југотон најави на својот Facebook профил дека ќе го има третото продолжение на култната игра Diablо во својата продавница на денот кога и официјално ќе биде пуштена играта – 15-ти мај. За многумина кои не се во можност да ја купат дигиталната копија од сајтовите на Blizzard, физичката копија останува единствена алтернатива. Jуготон вели дека […]

Прочитај повеќе

Иако помина едвај половина година од Blizzcon и најавата за најновото продолжение на супер популарниот ММО World of Warcrat, во Blizzard се спремни во скоро време да започнат со тестирање на Mist of Pandaria. Во кусото сооштение е објаснето дека во бетата загарантирано место ќе добијат играчите кои се обврзани на годишна претплата што ги […]

Прочитај повеќе