Македонскиот стартап Brainster ја претставува својата нова иницијатива Brainster talks, која ќе се случува во Скопје и ќе служи како отворено место за споделување на знаење и идеи. Практично, замислата на Brainster е овој настан да биде бесплатен и редовен meetup кадешто учесниците ќе учат од експерти во одредена област кои ќе зборуваат на актуелна тема. „Сакаме да креираме заедница […]

Прочитај повеќе

“За 16 недели ќе научиш како да создаваш веб страни и апликации. Вештините со кои ќе се здобиеш ќе ти овозможат да се вработиш како почетник во најдобрите ИТ компании во Македонија или да развиеш сопствен бизнис.” е ветувањето дадено од страна на Brainster и GSIX за нивната 16 неделна академија за програмери која ќе […]

Прочитај повеќе

Утре ќе има шести по ред Funky Coworking Friday. Секој петок во Јавна соба од 12 до 16:00 часот има coworking дружење помеѓу стартапи, претприемачи, дизајнери, програмери и куп други креативци кои сакаат да ги сменат канцелариите за поoпуштено место за работа. Funky Coworking Friday е настан организиран од Емир Слезовиќ и Петар Ниновски, кои […]

Прочитај повеќе

Ако не забележавте, подкастите стануваат популарни. Од гејминг до маркетинг до стартапи, веќе имаме неколку интересни подкасти на кои може да ги додадеме и MKStartups. Ова е релативно нов подкаст воден од Петар Ниновски од Brainster и Ева Пиперевска од G6 Solutions. Kaко што кажува насловот, во овој подкаст Петар и Ева дискутираат за стартапи, […]

Прочитај повеќе

Петар Ниновски е гостин во новиот #Комкаст, подкаст на Дарко и Митко за дигитален маркетинг, друштвени мрежи и кул веб сервиси. Петар е основач на нов македонски стартап Brainster.co, кој претстави фантастична идеја да го претвори целиот град во училница. Brainster е стартап кој креира заедница на предавачи и луѓе што сакаат да научат практични […]

Прочитај повеќе

Конечно стартува Brainster, нова едукативна платформа која е spin-off од WeLrn, стартапот на Петар Ниновски. Петар успеа да привлече инвестиција од македонски ангел-инвеститори за WeLrn, која е замислена како онлајн платформа за кратки, практични курсеви. Но, додека работат на неа, им дојде идеја дека можат да креираат платформа за офлајн курсеви. Така се роди и […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Септември 2014-та. Точно една година откако го запознав на третото издание на SW Skopje, каде тој доби вредни совети од експерти (околу неговата тогаш CoffeeBreakCourses идеа), што придонесе кон едногодишниот процес на трансфоормација на […]

Прочитај повеќе

Brainster е spin-off на WeLrn, првичниот стартап на Петар Ниновски за кој доби инвестиција од CEED клубот на бизнис ангели. Но, ако WeLrn е веб платформа преку која се пренесува знаење со кратки онлајн курсеви, Brainster е нешто комплетно различно, и подобро. Со Brainster Петар излегува во офлајн светот, се фаќа во борба против формалното […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Ирена Ефремовска, стартап ентузијаст, еден од организаторите на Summer Startup Festival и Startup Grind Skopje) Педесетина основачи, стартап ентузијасти, претставници на акцелератори и фондови се дружеа на охридската плажа Лагадин на првиот Summer Startup Festival: Startups From Dusk Till Dawn. Покрај преубавото Охридско езеро, фестивалот траеше од залезот на сонцето па […]

Прочитај повеќе

Идејата на WeLrn е едноставна. Иако македонскиот стартап влегува на пазар на кој има огромна конкуренција, сепак влегува со добар план – наместо долги академски предавања како што прават Coursera и другите едукативни платформи, WeLrn ќе се фокусира на кратки онлајн курсеви за унапредување на практичното знаење. Кратки курсеви можеби се попрагматична идеја, посебно што […]

Прочитај повеќе