Сервисот за стримање на класична музика Primephonic сега е дел од Apple. Ова е одлична вест за сите љубители на класична музика кои се корисници на некој од уредите на Apple. Primephonic во целост е фокусиран на класична музика; од оптимизирано пребарување за класична музика, до листи креирани од експерти и дополнителни детали за изданијата. […]

Прочитај повеќе

Сервисот за музика на Apple, Apple Music од денес е достапен во 52 нови држави, а веста која сите корисници на iPhone ја чекаа е дека една од овие држави е и Македонија. Со ова сите љубители на музиката легално и без различни „трикови“ ќе можат да слушаат музика на својот телефон. Во Европа покрај […]

Прочитај повеќе

Spotify стигна до бројката од 40 милиони претплатници и со тоа е лидер кога сервисите за стрим на музика се во прашање. Она што е поимпресивно е дека до последните 10 милиони корисници сервисот дојде за околу 6 месеци, јави 9to5mac. Во март оваа година сервисот објави дека стигна до 30 милиониттиот претплатник. 40 is […]

Прочитај повеќе

Настаните на кои Apple ги претствува своите паметни телефони речиси една деценија се дел од најзначајните настани во индустријата. Оваа година 7 септември е датата на која светот за првпат го виде iPhone 7. „Веќе продадовме над 1 милијарда телефони. Ова го прави iPhone најпродаваниот продукт од својот вид.“, изјави Тим Кук, кој на настанот […]

Прочитај повеќе

Приказната со новиот албум на Канје Вест го покажа можеби најголемиот проблем на сервисите за стримање на музика – ексклузивната содржина. Албумот The Life of Pablо засега може да се преслуша единствено на Tidal, сервис стартуван од раперот Џеј-Зи кој беше заборавен сѐ до моментот кога Канје Вест не ги собра своите фанови. Музичките сервиси […]

Прочитај повеќе

Звучи чудно, но песните на еден од најголемите бендови во историјата на музиката досега не беа достапни за стримање на ниту еден музички сервис. Сепак конечно има добри вести за фановите на The Beatles бидејќи She Loves You, Hey Jude и Yesterday конечно ќе можат да се чујат преку популарните музички сервиси. Иако ако сте […]

Прочитај повеќе

Добри вести – Apple Music е одличен сервис, но, за жал, барем засега не е достапен во Македонија. Ова ја остава земјата со мал избор на сервиси за стримање музика. Аpple Music, Rdio, Spotify, Pandro како најпопуларните, не се достапни во Македонија. Но, го имаме Google Play Music за утеха. Од првите рецензии се чини […]

Прочитај повеќе

Под притисок на најголемите ѕвезди Apple ја промени својата одлука, и најави дека сепак ќе ги плаќа музичарите во периодот во кој Apple Music ќе биде во бесплатна пробна верзија, јави Verge. Сервисот започнува со работа на 30-ти јуни и во првите три месеци ќе биде бесплатен за корисниците. Првичниот план на компанијата беше во […]

Прочитај повеќе

Apple Music пристига на 30 јуни во 100 земји, но ентузијазмот кој корисниците го имаат за сервисот, сепак има еден мал недостаток споредено со зад конкурентите. Стримовите на Apple Music ќе бидат од 256 kbps, што е стандард за iTunes, но конкурентите користат 320 kbps што гарантира многу подобар квалитет на звукот. Spotify, Google Play […]

Прочитај повеќе

Worldwide Developers Conference (WWDC) е огромен настана и за фановите на Apple и за ИТ светот. Сите очи се свртени кон сцената на која Apple од година за година претставува по некој уред или сервис со кој комплетно ја раздрмува индустријата. И оваа година се случи нешто неверојатно – покрај нов оперативен систем, нови апликации, […]

Прочитај повеќе

Apple Music е можеби најголемата вест на настанот на кој Apple претстави куп нови сервиси и надградби на оперативните системи. Сепак Apple Music е една од ретките апликации кои се достапни надвор од нивната платформа, бидејќи сервисот ќе биде првиот кој е достапен и за Android. Најновиот сервис за стримање на музика преку iTunes е […]

Прочитај повеќе