Ко-основачот на Apple, Стив Возниак, од неодамна лансира онлајн платформа за образование која има за цел да ги рафинира вештините на луѓето и да создаде подобри можности за работа во областа на технологијата во најбрз можен рок. Посетата на Woz U започнува со видео од еден-и-единствениот, Стив Возниак, кој на кратко и општо објаснува за какви […]

Прочитај повеќе

Facebook и Google се приклучуваат на протестите за зачувување на интернет неутралноста. Двете компании најверојатно ќе имаат најголема „тежина“ кога протестите се во прашање. Причината за ова секако е самата посетеност која ја имаат друштвената мрежа и сите сервиси на пребарувачот. Бројот на корисници кои ќе ја видат пораката за слободен и неутрален интернет секако […]

Прочитај повеќе

Ко-основачот на Apple Стив Возниак ја охрабри својата компанија да креира Android паметен телефон. Гледајќи на дополнителен пазар каде би се натпреварувала компанијата, идејата на г. Возниак доаѓа по според него неуспехот на iPhone 5C, телефон кој требаше да биде поевтина варијанта на 5С, и кој, според него, компанијата не требала да го издаде. Ова […]

Прочитај повеќе

jOBS е забавен филм, глумата е навистина добра, но за жал филмот е фикција, вели ко-основачот на Apple, Стив Возниак. Но, Ештон Кучер, актерот кој го глуми Стив Џобс, не му остана должен и го обвини г. Вознијак дека дава ваква остра критика поради тоа што соработува како консултант на верзијата за животот на Џобс […]

Прочитај повеќе

Стив Возниак, ко-оосновачот на Apple и човек кој не го фаворизира својот продукт насила, изјави дека Apple се повеќе заостанува зад своите конкуренти во полето на паметните телефони. „Моментално, според моето мислење, некако заостнуваме со можностите на подрачјето на паметните телефони. Другите нè стигнаа. Samsung е одличен конкурент кој прави навистина одлични производи“, вели Возниак […]

Прочитај повеќе

Првата сцена од филмот за Стив Џобс е добра, но таа никогаш не се случила, вели ко-основачот на Apple, Стив Возниак. Во сцената Стив Џобс, глумен од Ештон Качер, и г. Возниак, глумен од Џош Гад, дискутираат за дали луѓето ќе сакаат да купат компјутер, иако г. Џобс инсистира дека „како некој знае дали сака […]

Прочитај повеќе

Секогаш искрениот ко-основач на Apple, Стив Возниак вели дека Apple Maps не се толку катастрофални како што велат многумина, иако признава дека можеби ќе беше попаметно да ги задржат Google Maps. За него, најголем проблем е користење на мапите со гласовна команда. „Се обидов да навигирам некаде, но не успеав да стигнам до таму со […]

Прочитај повеќе

Не се согласувам со одлуката [да се казни Samsung], ја мразам, вели ко-основачот на Apple, Стив Возниак, за Bloomberg, и додава дека тоа што тој го сака е неговиот iPhone 5 да прави подобри фотографии од неговиот Samsung Galaxy S3. Интересно, изјавата на г. Возниак е спротивна со таа на Тим Кук, кој го наследи […]

Прочитај повеќе

Ко-основачот на Apple, Стив Возниак ја истакна освојата загриженост за iCloud, но и општо за облакот кој станува се популарен, попрактичен и сите сервиси се решени да ги базираат своите услуги на него. Во интервјуто кое го даде за AFP, г.Возниак кажа дека иднината на „облак“ услугите во следните 5 години е заштрашувачка. „Со облакот […]

Прочитај повеќе

Ко-основачот на Apple, Стив Возниак, вели дека примарниот телефон му е iPhone, но би сакал да може да ги прави на него сите работи што ги има на неговиот Android телефон. За The Daily Beast, тој вели иако iPhone е најдобриот паметен телефон, сепак Android е подобар во гласовните команди и навигација. Ова е интересна […]

Прочитај повеќе

Кога би го сретнале Бил Гејтс, Стив Џобс, Лери Пејџ или Марк Закерберг каква визит картичка, со каков дизајн, би очекувале да ви дадат? Подолу се неколку визит картички, објавени од DesignYouTrust, од кои тешко дека ќе претпоставите дека се работи за ИТ гении кои ја предводат дигиталната револуција, но сепак се визитки кои тие […]

Прочитај повеќе