(Овој текст е дел од серијалот на IT.mk кој има за цел да ги промовира локалните компании кои се присутни на сервисот ИТ Индекс) ПРОФИЛ 1. Датум кога официјално започнавте со работа: 1ви Септември 2015та година 2. Од кого е основана компанијата? Компанијата е основана од страна на тројца истомисленици: Алан Кастиљо, кој е сега […]

Прочитај повеќе

Lynx Animation Studios кои најверојатно ви се познати по анимираниот филм „Џон Вардар против Галаксијата“  и TabTale организираат натпревар. Натпреварот треба да ги пронајде најдобрите развивачи на видеоигри во Македонија. Натпреварот е веќе отворен од 10. октомври, а пријавувањето на игрите ќе трае до 26. октомври. Потоа ќе бидат избрани победниците и доделени наградите на 28. […]

Прочитај повеќе

Цртаниот филм на македонското студио Lynx Animation, Џон Вардар против Галаксијата го доби и првиот трејлер. Ексклузивна можност да го сподели видеото имаат Cartoon Brew. „Замислено е филмот да биде најсмешната всeленска-опера на сите времиња. Фамилијарен филм кој ги следи авантурите на Џон Вардар. Џон Вардар е киднапиран од вонземјани, но некако завршува со најмоќното […]

Прочитај повеќе

По подолго време и завршување на летото, повторно имаме Hearthstone турнир. Забавата повторно ја организираат Гоблин, а овојпат, повод е излегувањето на новата авантура One Night in Karazhan. „Излегувањето на новата Хартстоун авантура – One Night in Karazhan ќе го прославиме со неверојатна забава во стилот на 70-тите и 80-тите! Со многу специјални коктели, диско-топка, […]

Прочитај повеќе

Гоблин и студиото за анимации Lynx организираат прослава по повод новата надградба на Hearthstone, Whispers of the Old Gods.  Покрај дружењето, најавен е и целодневен турнир во Hearthstone, кој овојпат е отворен за сите заинтересирани. Настанот е закажан за 29 мај во Јавна соба со почеток од 11 часот, а заинтресираните треба да ја посетат facebook-страницата […]

Прочитај повеќе

Duo Spheres е македонска видеоигра за Android која ќе ви помогне при фокусирањето, мултитаскингот и ќе ви ја зголеми отпорноста на стрес. Duo Spheres е дело на гејминг студиото на Lynx Animation, кое пред сѐ работи на анимирани филмови, но и на уште една видеоигра „Џон Вардар против галаксијата“. „Со играта влегувате во тест кој […]

Прочитај повеќе

Lynx Animation, студиото на македонски илустратори и аниматори, ги поканува сите креативци и љубители на анимацијата заедно да го прослават Интернационалниот ден на анимацијата на 28-то октомври. На настанот ќе биде најавено и членството при ASIFA (Association Internationale du Film d’Animation), светски распространетата организација за анимација и анимациона уметност, односно група на македонски млади уметници […]

Прочитај повеќе

Нинџа крави, вонземјани, чудовишта, распеани животни, роботи и разни други ликови наскоро ќе станат дел од анимирани проекти кои ќе бидат реализирани од македонското Lynx Animation Studios, кое стартуваше од септември. Lynx Animation е составен од 15 ветерани на филмската, стрип и музичката сцена во Македонија, но и пошироко. Ќе креираат анимирани филмови и видеоигри, […]

Прочитај повеќе