Европската унија најавува казни за сите друштвени мрежи кои нема да бидат ажурни во отстранувањето на терористички видеа. Европската комисија работи на закон кој ќе ги обврзе друштвените мрежи и веб сајтовите за еден час да ги отстранат овие видеа. Ако е потребно повеќе од ова, платформите се соочени со казни. Засега Комисијата работи на […]

Прочитај повеќе

Деновите за онлајн ширење на тероризмот можеби се при крај, откако најголемите компании започнаа соработка за да се справат со овие содржини. Facebook, Microsoft, Twitter и Google се здружија за да се справат со онлајн регрутирањето. „На нашите сервиси нема простор за промовирање на тероризмот. Кога ќе добиеме пријава, веднаш ќе преземаме мерки за отстранување […]

Прочитај повеќе

Слично како и безбедносните агенциите од САД, и Europol се жали на сè поквалитетната енкрипција на податоците, обвинувајќи ги онлајн комуникациите за најголем предизвик со кој се соочуваат во борбата со тероризмот и онлајн криминалот. „Технолошките компании треба да размислат за влијанието кое го има софистицираниот софтвер за енкрипција, врз спроведувањето на законите“, вели Роб […]

Прочитај повеќе

Европската Унија сериозно размислува да воведе нов начин за справување со сајбер-тероризмот. Унијата планира да креира нова единица за анти-тероризам, која ќе биде дел од Europol и ќе биде задолжена за отстранување на повиците за Џихад на Интернет, јави Financial Times. Единицата треба да биде подржана од сите држави членки на Унијата, а би функционирала […]

Прочитај повеќе

Twitter и неговите вработени добиваат смртни закани од поддржувачите на Исламска држава на Ирак и Сирија (ISIS) бидејќи се обидуваат да ја цензурираат терористичката организација. Меѓу тие што добиваат закани е и Џек Дорси, ко-основачот на Twitter, јави Buzzfeed. Иако Twitter има право да брише пораки, и ги брише поради тоа што од нив се […]

Прочитај повеќе

Екстремистите на ISIS креираа промотивно видео базирано на видеоигра со која се надеваат дека ќе успеат да соберат нови регрути за „џихадот“ во Ирак и Сирија, јави британскиот Telegraph. Станува збор за видео направено со мод на популарната Grand Theft Auto, во кое терористите на ISIS порачуваат дека „работите кои вие ги правите во игрите, […]

Прочитај повеќе

Мексиканскиот учител Гилберто Мартинез Вера и радио водителката Мариа де Хесус Браво Пагола, може да добијат 30 години затворска казна за тероризам бидејќи преку Twitter дигнале паника за лажни киднапирања на деца и за луѓе со оружје кои напаѓале школи во Веракруз. Паниката со лажните твитови, меѓу кои и „За секој убиен Зета [член на […]

Прочитај повеќе