Секако технологијата ќе помогне на куп професии за поефикасна работа. Можеби затоа и не е изненадување што дроновите значително им ја олеснуваат работата на полицајците. Она што е изненадување е дека беше доволен еден дрон за криминалот во Енсенада да се намали за 10%. Промената доаѓа со 30% пад во провалувањето во станови, вели Digital […]

Прочитај повеќе

Беспилотно летало кое пренесувало три килограми амфетамин се срушило на паркинг во Тихуана, Мексико, пренесува >Associated Press. Полицијата вели дека имало шест пакети дрога кои биле залепени за леталото, кое откако ќе му бидат дадени GPS координати можело само да одлета до локацијата. Засега не е познато од каде потекнува леталото, дали од американски или […]

Прочитај повеќе

Националната агенција за безбедност (NSA) и нејзината специјална единица наменета за специјални цели, Tailored Access Operations (TAO) кои неколку години ја следеле mексиканската влада, пристапиле до јавниот имејл на мексиканскиот претседател Енрике Пења Њето, објави Der Spiegel. Според извештајот обелоденет од поранешниот aналитичар на CIA, Едвард Сноуден, се вели дека мисијата била успешно завршена во […]

Прочитај повеќе

Нова група на хактивисти кои се нарекуваат Mexican Cyber Protest,  нападна и сруши десетина владини и останати веб страни во Мексико, јавува BBC. Нападот е поради узурпирањето на власта од страна на претседателот на Мексико кој, според нив, е избран со фалсификат. А покрај владини, нападнати се и страни на политички партии и медиумски организации. […]

Прочитај повеќе

Мексиканскиот учител Гилберто Мартинез Вера и радио водителката Мариа де Хесус Браво Пагола, може да добијат 30 години затворска казна за тероризам бидејќи преку Twitter дигнале паника за лажни киднапирања на деца и за луѓе со оружје кои напаѓале школи во Веракруз. Паниката со лажните твитови, меѓу кои и „За секој убиен Зета [член на […]

Прочитај повеќе