Сите кои пред неколку години го следеа говорот на Питер Сунде на Engage, веќе знаат колку интересни се неговите обраќање. Говорот не е нов, но ситуацијата во меѓувреме воопшто не е променета. Најверојатно најконтоверзен е делот говорот во кој го нарекува основачот на Facebook, „најголем диктатор“. „Не креираме повеќе, наместо тоа имаме виртуелни работи. Uber, […]

Прочитај повеќе

Основачите на Pirate Bay, Готфрид Свартхолм, Федерик Неиј, Карл Лундсторм и Питер Сунде не се виновни за повреда на авторски права, одлучи суд во Белгија. Одлуката на судот е заснована на фактот дека од 2006 година „големата четворка на Pirate Bay“ го продаде сајтот и оттогаш не се поврзани со пиратска содржина. Тужбата против основачите […]

Прочитај повеќе

Питер Сунде беше ѕвезда на последната конференција за интернет активизам Engage.mk. Иако е познат како основач на контроверзниот и најпознат торент сајт Pirate Bay, сепак тој е и посветен интернет аквитист. Неговите говори секогаш се интересни, бидејќи секогаш има радикални идеи за како општествениот систем треба да се смени, пред се преку користење на технологијата […]

Прочитај повеќе

„Ние сакаме општество на слободни луѓе, тие сакаат збирштина безрбетници. И тука – нема компромис!“ – Никола Младенов Да сакате да бидете слободни или да ја знаете вистината? За жал во Македонија ги немате ни двете. Затоа четвртата конференција за интернет активизам Engage.mk на Радио МОФ, се случи во право време, помеѓу сите бомби, протести, […]

Прочитај повеќе

Питер Сунде e можеби совршениот говорник на четвртата конференција за друштвен активизам Engage. Oсновачот на контроверзниот торент сајт Pirate Bay, е исто така и говорник за слободата на говор и слободите на Интернет. Тој помина неколку месеци во затвор поради прекршување на авторски права, иако според него овие права во ерата на Интернетот само ја […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостински текст на Дарко Булдиоски, првично објавен на Комуникации.нет) Spark.me ја најавија уште во јануари и тоа ни помалку ни повеќе туку со единствениот Рамон де Леон. Но мене тоа не ми беше новина затоа што знаев дека ќе доаѓа уште од лани, па си реков ајде ќе почекам уште некое име за да пишам […]

Прочитај повеќе

(Овој пост е првично објавен во Wired, и е преведен на македонски јазик со дозвола од Питер Сунде, ко-основачот на Pirate Bay и Flattr. Г. Сунде беше неодамна ослободен од шведски затвор во кој помина шест месеци поради прекршување на авторски права.) _______________________________________________________________________________________________ Има неколку големи моменти во животот кога вистински ќе се возбудиш. Кога […]

Прочитај повеќе

Во затвор мозокот ви е мртов, вели Питер Сунде, ко-основачот на Pirate Bay во интервју за британскиот Guardian. „Облечен е во затворска облека -и збледена сива памучна тренерка. Неговите образи се забрадени и има огромни ремни подочници. Изгледа со светови далеку од гласноговорникот кој беше во изминатата деценија која ја помина како главен непријател на […]

Прочитај повеќе

Питер Сунде, еден од тројцата основачи на популарниот торент сервис PirateBay, е уапсен во близина на Малмо, Шведска, јави Reuters. Интерпол го бара г. Сунде од 2012 година, поради осуда за кршење на законот за авторски права со пресудата осум месечна затворска казна и парична казна. Според шведската полиција, тој мора да ја одлега казната. […]

Прочитај повеќе

Ко-основачот на контроверзниот торент сајт Pirate Bay, Петер Сунде започна кампања со која се кандитира за претставник на граѓаните во Европскиот парламент. Мотото на неговата кампања е „Потребни ни се луѓе, а не кариеристи во владите“. [youtube]fModmx3U8HI[/youtube] Неговото мислење е дека најголем недостаток на Партијата на пиратите која го кандидира за пратеник е што нема […]

Прочитај повеќе

Двајца од основачите на Pirate Bay, најпознатиот и најконтроверзниот битторент клиент во светот, стартуваат нов веб сајт наречен Bayfiles кој овозможува складирање и споделување на филмови, музика, и разни документи. Bayfiles всушност работи на истиот принцип како и веќе постечките веб сајтови за споделување како што се Rapidshare и Megaupload. Според основачите, Питер Сунде и […]

Прочитај повеќе