Руска хакерска група која се нарекува MoneyTaker се сомничи за кражба на 10 милиони долари од банкомати. Групата овие средства ги украла од 20 компании од Русија, САД и Велика Британија, јави BBC. Групата успеала да ја отстрани максимална граница за повлекување на средства од дебитни картички и ги украле парите од банкомати, вели Group-IB. […]

Прочитај повеќе

Над 250.000 лажни веб сајтови и над половина милион лажни корисници (ботови) секој ден заработуваат околу 5 милиони US долари. Станува збор за руска сајбер мрежа која заработува со измама на реклами пласирана од видео огласувачите. Огласувачите исплаќаат средства како за преглед, но нивните видеа ги отвораат ботови. Измамниците успевале да добијат висока цена за […]

Прочитај повеќе

Американското Федерално истражно биро (FBI) ја потврди веста дека го истражуваат сајбер нападот врз серверите на Демократската партија, пренесе CBS News. „Во моментов разгледуваме колкав е обемот на нападот“, велат од FBI. „Ова е сериозен проблем и ние ќе продолжиме да го истражуваме и ќе ги пронајдеме виновниците кои се закана во сајбер просторот“. Во […]

Прочитај повеќе

Хакери успеаја да ја пробијат заштитата на компјутерскиот систем на Белата Куќа, и да прочитаат дел од електронската пошта на претседателот на САД, Барак Обама. Откриенот е дека сајбер нападот се случи минатата година, а поштата до која имаат пристап сепак не е државна тајна. Но, и покрај тоа што не е направена некоја поголема […]

Прочитај повеќе