Uber објави дека стасале до бројката од две милијарди превезени патници. Подвигот е уште поголем, бидејќи компанијата која е основана во 2009-та година и требаше седум години да стигне до првата милијарда. Датата на која Uber возачот го префрли две милијардитиот патник е 18 јуни, јави Reuters. За првата милијарда патници, на компанијата и беа потребни шест […]

Прочитај повеќе

Нема повеќе порано повикување на Uber. Компанијата отсега ќе наплаќа за секоја минута по првите 2, доколку возачот го чека корисникот. Uber јави дека на ваков чекор се одлучиле откако сфатиле дека постојано праќаат нотификации до корисниците дека нивниот Uber превоз е подготвен, вели The Next Web. Цената за минута чекање е во зависност од градот. […]

Прочитај повеќе

Uber конечно ќе додаде семејни профили кои ќе имаат заедничка сметка за превoз. Компанијата започнува со тест фаза во американските градови Атланта, Далас и Феникс, каде десетмина корисници ќе можат да делат заедничка сметка, јави Next Web. Секој од овие десет корисници ќе мора да креира сопствен Uber профил, но потоа ќе може да се […]

Прочитај повеќе

Uber започнува со нова услуга, UberMOTO која е наменета за градовите каде што има потреба за транспорт, но улиците се постојано заглавени од возила. Прва дестинација за сервисот е Тајланд и преполните улици на Бангкок. Карактеристично е што превозот ќе се прави со мотори на кои има место за двајца. Сѐ останато е исто, возилата […]

Прочитај повеќе

Airbus и Uber најавуваат соработка која ќе им се допадне на побогатите корисници. Наместо со такси, двете компании ќе организираат превоз со хеликоптери, а првите летови ќе започнат веќе оваа недела на фестивалот Sundance, јави Wall Street Journal. „Станува збор за пилот проект, ќе видиме како ќе се одвива, но многу е возбудливо“, вели Том […]

Прочитај повеќе

МK Transport го редизајнираше својот сервис за полесно да може да најдете превозник од меѓуградските автобуски и железнички станици. Засега редизајнот е единствено на веб страната, но креаторот на сервисот, Бранко Димитријоски, вели дека наскоро ќе бидат надградени и мобилните апликации за Android и Windows Phone. Сајтот сега е со responsive, прилагодлив дизајн, што значи […]

Прочитај повеќе

По Загреб, личниот возач пристигна и во Белград. Засега единствено како најава, но Uber бара маркетинг менаџер за Србија, јавува Startit. Најавата доаѓа речиси истовремено со првото Uber возење по улиците на Загреб. Во главниот град на Хрватска, возачи на Uber можат да бидат единствено професионални и лиценцирани превозници, односно сервисот кој е достапен е […]

Прочитај повеќе

Точно во 13:00 часот во средата во Загреб стартуваше Uber, пишува Netokracija. Ова се возбудливи вести за Хрватска, бидејќи Uber како превозник донесува кул иновации, но со опасност да ја поремети такси индустријата комплетно. Веќе има протести и забрани против Uber во неколку европски земји, и во моментов не е баш сигурно како хрватските власти […]

Прочитај повеќе

Во 2011 година Google беше толку решен да инвестира во Uber, што на директорот на компанијата, Тревис Каланик му доставија празен лист како услови за инвестирање. Во овој период Uber беше под името Ubercab и не беа решени дали се транспортна компанија или дигитален сервис. „Калник им изгледаше како самобендисан идиот на сите надовор од […]

Прочитај повеќе

Европската комисија започна истрага за Uber, односно дали такси сервисот прекршува некој од условите за превоз на патници. Истрагата ќе започне во септември, и во моментов тимовите ги прибираат законските решенија за такси превоз од државите членки на унијата. „Комисијата ќе започне студија во септември за анализа на пазарот за такси превоз и шофери во […]

Прочитај повеќе

„Вашиот личен возач“, замената за такси превозот – Uber има се повеќе проблеми во Европа. По неодамнешните нереди кои ги предизвикаат возачите на такси возила во Франција, во кои беа уништени и возила, сега Европскиот суд на правдата одлучи да го преземе судскиот спор кој американската компанија го води со шпанските власти. Ова може и […]

Прочитај повеќе

Популарниот и контроверзен Uber влегува во Србија. Сервисот ја модернизираше такси индустријата со поефикасно плаќање и наоѓање на приватни возачи, но не без да направи непријатели во 300-те градови во кои е присутен. Во Франција неговите црни возила гореа поради гневот што Uber им ја краде работата на таксистите, а Германија го забрани бидејќи не […]

Прочитај повеќе