Ако не забележавте, подкастите стануваат популарни. Од гејминг до маркетинг до стартапи, веќе имаме неколку интересни подкасти на кои може да ги додадеме и MKStartups. Ова е релативно нов подкаст воден од Петар Ниновски од Brainster и Ева Пиперевска од G6 Solutions. Kaко што кажува насловот, во овој подкаст Петар и Ева дискутираат за стартапи, […]

Прочитај повеќе

Што е стартап? Уште поважно – кој работи во стартапите? Дали се тоа млади луѓе и студенти, како што очекуваат државните институции и акцелераторите, кои треба да се обучат како своите нови идеи да ги претворат во компанија; или зборуваме за искусни претприемачи кои зад себе имаат успешни и неуспешни проекти, и кои се обидуваат […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Koга ќе дадам ветување, сакам и да го исполнам. Во мојата „Приказна за мојот град… Startup Skopje“, ветив дека ќе пијам кафе, дискутирам за стартапи и направам селфи со Ева и Теди. Затоа, Теди […]

Прочитај повеќе

Верувам дека целата стартап сцена е возбудена што ќе се одржи четвртиот Startup Weekend Skopje на 8 и 10-ти мај. Овој настан е вистинско место за да видиме колку всушност македонската стартап сцена е иновативна и креативна. Тоа што ќе биде поважно на настанот е да се чујат идеите и размислувањата на претприемачите, велат организаторите […]

Прочитај повеќе

Startup Weekend е светски најпознат настан за стартапи, вели Ева Пиперевска, еден од организаторите на скопскиот стартап викенд кој е закажан од 8-ми до 10-ти мај. Дводневниот хакатон е наменет за млади претприемачи кои ќе соработуваат на креативни идеи и бизнис планови, со помош на искусни ментори, идеи кои подоцна ќе ги претстават пред инвеститорите. […]

Прочитај повеќе