Крипто валутите и понатаму оставаат значителен белег во финансискиот сектор. Вообичаено во оваа гранка влијателни луѓе се банкари, сепак со дигиталните валути секторот е поинаков. Така најголемо влијание имаат девелоперите и креаторите на крипто валутите. Crypto Weekly претстави листа на 100 највлијателните личности во светот на крипто валутите. Во недостиг на креаторот на Bitcoin, кој и […]

Прочитај повеќе

Властите од Јужна Кореја објавија дека планираат да забранат тргување со крипто-валути. Главна причина за забраната е да се оневозможи неплаќањето на данок. Речиси веднаш по објавата, започна и падот на дел од криптовалутите. Биткоин падна од 15.000 долари на 13.300 долари, пред да се стабилизира. Со оглед на тоа што Јужна Кореја е технолошки гигант, […]

Прочитај повеќе

Оние кои ја следат состојбата со криптовалутите, веќе знаат дека најпопуларната криптовалута се раздели на Bitcoin и Bitcoin Cash. Добра вест е дека и покрај поделбата, Bitcoin не загуби од вредноста, а Bitcoin Cash веќе е трета криптовалута по вредност. Bitcoin Cash достигна вредност од 700 долари, што е трипати повисоко отколку што започна тргувањето. […]

Прочитај повеќе

Ема Поповска, заедно со Војдан Кардалев се ко-основачи на австралискиот стартап Brontech. Со нив и нивниот стартап ве запознавме пред некој ден…  Четвртокот што измина, Ема говореше за blockchain, крипто-валути и новите бизнис модели на настан во Public Room во организација на Startup Macedonia. Startup Macedonia во живо го стримаше настанот, а видеото и целото предавање на Ема […]

Прочитај повеќе

Една од најголемите светски банки, германската Deutsche Bank верува дека blockchain ќе стане подостапна технологија во следните десет години, јави Coindesk. Blockchain e технологија што е важна за биткоините и другите виртуелни валути, бидејќи одржува софистицирана листа на трансакции, што придонесува до полесно користење на виртуелни валути и поголема безбедност. Deutsche Bank веќе оствари соработка […]

Прочитај повеќе

Гувернерот Димитар Богов можеби ги прогласи биткоините во Македонија како незаконско средство за плаќање, но тоа не треба да ги спречи другите да дискутираат за крипто-валутите, кои според многумина се иновативен начин за онлајн плаќање. Затоа во четврток, 19 март во 19:00 часот, хаклабот КИКА организира настан на кој ќе се дискутираат крипто-валутите и нивниот […]

Прочитај повеќе