Викендов во Охрид ќе се одржи Codefest девелопериски маратон. Настанот започнува веќе во петок со регистрација, отворање и говори. Освен можноста нешто да се научи и да се освојат награди на натпреварот, учесниците можат секако да се дружат и да ги разгледаат убавините на Охрид. Сепак пред почетокот на маратонот се одржува Codeference конференцијата. Еве […]

Прочитај повеќе

Во пресрет на 6-тото издание на Codefest кое ќе се одржи на 20-22 април во Охрид, доделуваме карти на нашите читатели. Програмата за оваа година изгледа вака: Codeference – 20 април. Еднодневната конференција што ќе опфати се што е актуелно во светот на технологијата и стартап светот. Codefest Marathon – 21 и 22 април. Веќе го спомнавме добро познатиот 32-часовен […]

Прочитај повеќе

И оваа година во организација на Стартап Зона, од 20-22 април ќе се одржи 6-тото издание на Codefest. Во рамки на технолошкиот фестивал секоја година се одржува и Codefest маратонот, маратон кој трае 32 часа и претставува тимски натпревар во развивање на софтверски и хардверски решенија. Поради зголемениот интерес за маратонот, рокот за аплицирање оваа година […]

Прочитај повеќе

Уредникот на еден од најпопуларните сајтови за технологија, TechCrunch, ќе биде гостин на Codefest. Пред работата во TechCrunch г. Бигс беше дел и од Gizmodo, CrunchGearа има и длабока позадина во областа на хардвер стартапи, 3D печатење и blockchain. Неговата работа била дел и од Men’s Health, Wired, и New York Times. Во Охрид, како […]

Прочитај повеќе

Технолошкиот фестивал Codefest оваа година ќе се одржи од 7-9-ти април, во Охрид, а овогодинешниов фестивал ќе го одбележи своето 5-то јубилејно издание. Во рамки на фестивалот се одржува веќе добро познатиот Codefest Marathon, кој претставува 32-часовен тимски натпревар во развивање на софтверски и хардверски креативни решенија. Настанот е основан и организиран од страна на организацијата Стартап […]

Прочитај повеќе

И овој август селото Велестово ќе биде центар на развојна програма во која учесниците ќе научат сè за развој на идеја во бизнис. Кампот е организиран од охридскиот тим зад CodeFest, и првенствено е наменет за стартап ентузијасти. Доколку се следи досегашната пракса, менторите ќе бидат експерти од Европа. Кампот ќе се одржи од 20 […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Дали некој спомна дигитални номади? Сè уште слушам ехо во мојата глава „донесете дигитални номади во Македонија“ со гласот на Френк. Преку SECO Entrepreneurship Programme, имплементирани од Swisscontact, како помагач на еко-системот, тој помина […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост на Нина Николиќ, стартап ентузијаст и автор на новиот блог #StartupSelfie, во кој објавува интервјуа со регионални стартапи) Пролетта е најдоброто време да се посети Охрид. Сончеви денови, убаво време, многу локални луѓе шетаат низ улиците заедно со туристите, и секако, тој фантастичен поглед на Охридското езеро. Тоа се само од неколкуте […]

Прочитај повеќе

Изминатиот викенд во Охрид по четврти пат се одржа маратонот во кодирање Codefest, 32-часовен настан во организација на Здружението за развој Стартап зона Охрид. Настанот покрај 24 панелисти и предавачи, имаше и кодерски маратон на кој учествуваа 32 тимови со своите идеи кои имаа 32 часа да создадат демо верзија. Победник на Codefest 2016 е тимот на Dream Killers, кој е […]

Прочитај повеќе

Годинешниот Codefest ќе се одржи од 15 до 17 април во хотелот Горица во Охрид. Настанот се одржува четврта година по ред, а и оваа година ентузијастите ќе се соберат на едно место за да ги развијат своите идеи. Codefest Marathon е хакатон во кој за 32 часа учесниците се натпреваруваат во креирање на иновативни […]

Прочитај повеќе

Организаторот на Codefest ги повикува сите стартап ентузијасти на нов настан – StartQube – Startup Camp. Станува збор за еднонеделен настан кој ќе се одржи на Велестево, Охрид, а ќе им биде од полза на сите кои планираат или размислуваат да креираат сопствен стартап. Целта на настанот е да донесе експерти ментори од Европа, успешни […]

Прочитај повеќе

32-часовниот хакатон во Охрид заврши со победа на проширената реалност. Тимот Togepi Crew од Битола ја понесе првата награда на CodeFest, дводневен настан oрганизиран од волонтери што се одржа на 18-ти и 19-ти април. Тимот претстави концепт за едукативна апликација со проширена реалност која користи 3Д модели за да го олесни учењето. Но, нивната идеја […]

Прочитај повеќе