(Ова е гостински пост на Владимир Танев, студент на ФИНКИ, слободен софтвер ентузијаст, Linux корисник, и фриленс автор. Сподели и ти твоја содржина на It.com.mk). Овогодинешниот Mobile World Congress во Барселона не воодушеви со нови продукти, иновации и нови технологии. Меѓу нив имаше и неколку камери за паметните телефони кои ни оставија интересен впечаток бидејќи […]

Прочитај повеќе

Kинескиот „супер стартап“ Xiaomi ја презентираше својата нова мини-камера Yi, која е доволно импресивен уред за да биде сериозна конкуренција на GoPro. Камерата чини само 64 долари, иако за тие пари добивате солидни перформанси. Yi Camera снима видео со резолуција од 1080р, при 60 фрејма во секунда, овозможува подводно снимање до 40 метри и има […]

Прочитај повеќе