Добри вести за сите љубители на виртуелната реалност. Новиот уред на HTC, Vive Pro има дата на излегување и цена. Уредот е прилично скап. Без никакви додатоци, само за очилата купувачот ќе треба да плати 800 долари. Во оваа цена не влегуваат контролерите и сензорите за следење. Цената можеби е и очекувана со оглед на […]

Прочитај повеќе

South By Southwest фестивалот вообичаено носи куп вести од најлудите технологии. Овој пат првата вест, покрај веста за патувањето на Марс на Space X, доаѓа од HTC и Vive. Компанијата ја претстави новата генерација за уредот за виртуелна реалност, HTC Vive Pro. Уредот е импресивен вели Сем Мачковеч од Ars Technica. Уредот доаѓа со куп […]

Прочитај повеќе

Јапонскиот гигант Sony не баш полека, но сигурно, го презема пазарот на уреди за виртуелна реалност. Компанијата досега продаде 1 милион уреди, а цената на сетот е 400 долари. „Верувам дека виртуелната реалност е најдобрата иновација од раѓањето на телевизијата. Виртуелната реалност ни овозможува да патуваме на различни локации кои се светско наследство без да […]

Прочитај повеќе

Ако редовно го посетувате Steam можеби веќе ја забележивте Google Earth VR. Апликација која овозможуваа патување во виртуелната реалност на сите локации на земјата. Софтверот е налик на Street View за Cardboard. Разликата е што наместо седење во една точка и набљудување на 360°-фотографии, сега корисникот може да се движи по мапата. За жал, апликацијата […]

Прочитај повеќе

Данко, Бобо и Паци, овојпат без Гораст презентираа куп игри и хардвер. Warframe, Mass Effect: Andromeda и новата Tyranny се дел од игрите кои може да ги видите и да добиете повеќе информации за нив од страна на страстните гејмери кои го водат GG.mk. Дополнително, епизодата имаше и презентација на хардвер: Nintendo Classic, HTC Vive […]

Прочитај повеќе

Денеска, во просториите на Иновативниот центар на Телеком, новинари од неколку медиуми, по претходна покана од Македонски Телеком имаа можност да го тестираат уредот за виртуелна реалност на HTC, Vive. HTC Vive нуди комплетна опрема за виртуелна реалност, која вклучува сет од две безжични контролни палки, собни сензори за движење и визир (кацига) со вградена […]

Прочитај повеќе

Oculus конечно ја објави цената на контролерот за виртуелна реалност и вестите се лоши. Oculus Motion ќе биде достапен за неколку месеци и ќе чини 210 долари. Заедно со уредот контролерот Rift сега чини 810 долари, а со тоа по цената го достигна HTC Vive кој чини 800 долари. Сепак ова ќе помогне на корисниците […]

Прочитај повеќе

Intel нема намера со виртуелнaта реалност да ја повтори грешката која ја направи со паметните телефони. Компанијата малку подоцна од конкуренцијата го претстави својот сет за виртуелна реалност Project Alloy. Сепак технологијата е во зародиш и имаат уште доволно време. Споената реалност како што Intel го нарекува својот проект овозможува интеграција на околината во компјутерски генерираниот […]

Прочитај повеќе

Една од најпопуларните видеоигри, Dota2, ќе стане уште повозбудлива за следење. Последниот DotA International турнир имаше публика од 20 милиони следачи, некои на стадионот, поголем дел на стримовите. Но, со виртуелната реалност сите ќе добијат можност да се внесат во играта, и да прегледуваат мапи, борби и статистика на тимовите. Од она што може да […]

Прочитај повеќе

Доколку нема некое изненадување, тогаш веќе ги видовме најинтересните уреди за виртуелна реалност. Oculus RIft, HTC Vive и PlayStation VR се уредите кои ќе се натпреваруваат за освојување на гејминг просторот следните неколку години. Прв од уредите излегува Oculus Rift, но за корисниците најверојатно е подобро да проверат кои се и со колку игри доаѓа […]

Прочитај повеќе

Следната година ќе започне продажбата на повеќето уредите за вирутелна реалност кои најавуваат револуција во видео игрите, но и во други комерцијални и забавни индустрии. Додека гејмерите со нетрпение го очекуваат Oculus Rift, бизнис сектор и инвеститорите прогнозираат дека овој пазар ќе расте во следните 5 години. Во својата анализата, Business Insider Intelligence, предвидува дека […]

Прочитај повеќе

HTC во соработка со Valve го најави својот прв сет за виртуелна реланост, HTC Vive. Сетот доаѓа со поддршка од SteamVR, безжичен контролер и технологија за следење додека корисникот ја истражува виртелната реалност во својата соба. Заедно со сетот, беше откриена и соработката помеѓу HTC и Valve кои го користат Steam VR, што, според тајванскиот […]

Прочитај повеќе