Слично како креаторите на ТВ серијата „Game of Thrones“, така и креаторите на видеоиграта Owlboy не се загрижени за пиратите. И едните и другите сметаат дека пофалбите кои ќе ги добијат се доволни за да ја поправат штетата која ќе им биде нанесена. „Кога е во прашање пиратството, секако дека не сме преокупирани. Радосни сме […]

Прочитај повеќе

Илон Маск, основачот на Tesla и Space X на неодамнешната AMA (Ask Me Anything) сесија одговараше на прашaња на корисниците на Reddit. Можеби очекувано најголем интерес овој пат имаше за вселенските летала, нивната иднина и очекувано мисијата на Марс. The Verge ги пробра сите подаоци од ова AMA и ги сподели во еден текст. Дел […]

Прочитај повеќе

Reddit повторно протестира, но овојпат гневот на корисниците е насочен кој популарната платформа. Повеќе модератори затворија околу 50-тина подфоруми, односно subreddits, во знак на поддршка на модераторот Викторија Тејлор која доби неочекуван отказ. Г-ѓа. Тејлор својата популарност на Reddit ја должи на модерирање на Reddit AMA – стории кои им овозможуваат на сите корисници да […]

Прочитај повеќе

Magic Leap е најверојатно најмистериозната компанија која има добиено инвестиција од околу половина милијарда долари, а за која не знаевме речиси ништо освен дека имаат револуционерна технологија за холограми. Интересно, иако директорот на Magic Leap, Рони Абовиц, беше на Reddit AMA, за да одговара прашања од корисниците за жал не дознавме речиси ништо повеќе. Но, […]

Прочитај повеќе