Алгоритам е подобар за дијагностицирање на срцева аритмија од лекар. Вештачката интелигенција, може да се покаже клучна за навремено дијагностицирање и превенција, смета тимот на Ендрју Нг, од Станфорд. Тимот од Стенфорд алгоритмот го „наполни“ со куп ЕКГ податоци. Потоа го дотераа алгоритмот да ги препознава разликите помеѓу безопасната аритмија и сериозните проблеми. Вообичаено кардио […]

Прочитај повеќе

Nvidia и најголемиот кинески пребарувач, Baidu, потпишаа договор за развој на автономни возила. Договорот опфаќа и други области како развој на вештачка интелигенција. Кога е во прашање компјутерот зад паметните возила, Nvidia речиси без сомневање е лидер на ова поле. Компанијaта постојано ја развива Dive PX платформата. Baidu веќе тестира автономни возила, но по партнерството […]

Прочитај повеќе

Вештачката интелигенција не е нешто што се случува далеку, туку има влијание врз сите. Ова сакаше да го покаже тимот од Drap, кој го креираше Kafanabot. Кафанските песни се одбрани за да се прикаже локалниот карактер. Ботот со помош на вештачка интелигенција овозможува креирање на кафански песни. Корисникот единствено го внесува насловот и притиска на […]

Прочитај повеќе

Понекогаш најинтересните говори доаѓаат кога не го очекувате тоа. Еден од најдобрите шахисти, Гари Каспаров зборува за своето искуство и партиите шах со суперкомјутерот на IBM DeepBlue. Секако говорот не остана само на ова па ќе може да дознаете многу повеќе од г. Каспаров. Советот на шампионот: „Не се плашете од интелигентните машини, работете со […]

Прочитај повеќе

Додека тренираа да бидат подобри, чет ботовите на Facebook креираа сопствен јазик. Лабораторијата за развој на вештачка интелигенција на Facebook ги усовршуваше роботите кога го забележи овој непредвиден напредок. Истражувачите за подобрување на конверзацијата оставиле ботовите самостојно да „разговараат“. Целта на експериментот била роботот да стане подобар во оваа вештина, но наместо ова, развиле нов […]

Прочитај повеќе

Откако Google ја упропасти Го за луѓето, сега Microsoft започна да ги уништува и дигиталните игри. Прва на листата е Ms. Pac-Man, а вештачката интелигенција веќе го има најдобриот резултат на сите времиња. Технологијата е креирана од компаниајта Maluuba која од неодамна е во сопственот на Microsoft. Вештачката интелигенција стигна до 999.999 поени, што е […]

Прочитај повеќе

Докторите со помош на вештачка интелигенција можат да предвидат со 96% точност кое бебе ќе развие аутизам. Компјутерот ги анализира сликите од скенирањата на мозокот на 6-месечно бебе. По анализирањето ја предвидува опасноста за развој на аутизам на 2 годишна возраст, јавува Sciencemag. Истражувањето опфати 59 помлади браќа и сестри на деца со ASD. За […]

Прочитај повеќе

Вештачката интелигенција за некоја декада ќе биде попаметна од луѓето. Со ова машините не само што се посилни туку ќе бидат и попаметни од луѓето. Наскоро машините ќе можат да носат подобри одлуки од луѓето, вели Стјуарт Расел во својот TED говор. Во говорот г. Расел најмногу зборува за предизвиците за креирање на безбедна вештачка инелигенција. […]

Прочитај повеќе

Дел од работите кои се супер едноставни за најголем дел од луѓето, како балансирање на различни предмети не се едноставни и за роботите. Сепак истражувачи од ETH Zurich на ICRA го претставија својот робот кој може да балансира различни камчиња и од нив да направи кула. За целиот проект камењата се прескенирани, а роботот ги има […]

Прочитај повеќе

Иднината на корисничкиот интерфејс пристигна. Виртуелната и проширената реалност се доволно развиени за да може да забележиме дел од придобивките. Комбинацијата на проширената реалност и вештачката интелигенција ќе отвори куп интересни можности.

Прочитај повеќе

Вештачката интелигенција AlphaGo по вторпат го победи најдобриот светски Го играч, Ки Џие. Со ова новата верзија на AlphaGo е сè уште без пораз. Она што ја одбележи втората партија се првите 50 потези на г. Џие кој започна со совршена партија. По првите 100 потези партијата беше најблиска одиграна против AlphaGo, вели Демис Хасабис од […]

Прочитај повеќе

AlphaGo вештачката интелигенција која е специјализирана за стратешката кинеска игра која потекнува од Кина е на пат да стане најдобар играч на планетата. AlphaGo победи за само половина поен. Ова е најмала разлика која може да раздели два играчи во Го. „AlphaGo е како божество за играчите на Go“, вели Ки Џие на прес-конференцијата завршувањето […]

Прочитај повеќе