Nintendo ќе ја затвори фабриката „Uji Ogura“ и ќе ја претвори во јавна галерија. Во галеријата ќе бидат изложени достигнувањата на оваа компанија која е омилена на многу гејмери. Погонот кој ќе биде пренаменет е изграден во 1969 година. Tука биле произведувани карти за играње и „Hanafuda“ карти. Посетителите во галеријата не само што ќе […]

Прочитај повеќе

Noclip веб сајтот се препорачува на сите носталгично-настроени гејмерски души кои сакаат да ги истражат игрите на нивното детство од малку поразлична перспектива. Имено, на овој веб сајт, можете да летате низ мапи на класични игри на Nintendo. Користејќи ја тастатурата и глувчето, можете да ги истражувате мапите на игри како Mario Kart Wii, Super […]

Прочитај повеќе

Марио Сегал во 80-те беше успешен италијанско-американски инвеститор во недвижности. Сепак без сомневање ќе биде далеку попознат како човекот кој му го „позајми“ името на Супер Марио. Популарниот италијански водоводџија оригинално си имаше прилично здодевно име, „Jumpman“. За среќа Nintendo одлучи да му даде соодветно име на карактерот, па компанијата излезе со Марио. Потврда дека […]

Прочитај повеќе

Во април, Xbox One ќе ја добие критички-признаената Hellblade: Senua’s Sacrifice, а сопствениците на PS4 конечно ќе можат да ја заиграат God of War. Yakuza 6: The Song of Life исто така се заканува да ги стопли срцата на PS4 гејмерите, а PC фановите на стратешко планирање и војување ќе ја добијат исклузивната можност да […]

Прочитај повеќе

Nintendo Labo е линија на креативни направи-сам играчки за Nintendo Switch. Овие картонски комплети ви овозможуваат да направите играчки кои потоа ќе ги поврзете со Nintendo Switch конзолота и ќе може да играте со нив. Kартонските играчки се најавени за 27 април, па дотогаш останува да чекаме и да видиме што ќе донесе Nintendo Labo.

Прочитај повеќе

Двајцата челни лица од Nintendo и Ubisoft пробаа на повеќе чуден отколку кул начин да ја вовлечат публиката во продуктот од нивната заедничка соработка. Mario + Rabbids: Kingdom Battle е игра за Nintendo Switch и, од она што можевме да забележиме, изгледа како интересен хибрид кој комбинира елементи за истражување во отворен свет со тактички […]

Прочитај повеќе

Неделава зад нас, покрај стандардното кревање прашина, беше исклучително важна за гејмерите, особено ентузијастите за нови конзоли, затоа што на Nintendo Switch презентацијата нашироко се дискутираа потенцијалите на конзолата. Кои се предностите, но и недостатоците кои би можеле да ja дефинираат не само иднината на Nintendo Switch туку и идната форма на гејминг од пренослив […]

Прочитај повеќе

По долго очекување и необјасниво изостанување на легендарната Супер Марио од паметните телефони, симпатичниот водоводџија конечно пристигна. Корисниците со Android уреди за жал ќе мора да почекаат, но Марио е достапен на iOS. Ова значи дека уште сега може да го играте на iPhone или на iPad. Можеби очекувано во првиот час откако стана достапен […]

Прочитај повеќе

Nintendo претстави нова конзола, Nintendo Switch. Конзолата овој пат доаѓа со верзија на Tegra процесорот од Nvidia. Компанијата се надева дека новата конзола ќе биде многу поуспешна од претходникот, Wii U, кој практично беше фијаско. Конзолата е составена од два дела, своевиден „таблет“ кој може да се комбинира со контролер или да постави на док […]

Прочитај повеќе

„На мојата визит-карта јас сум претседател на корпорација. Во умот сум развивач на видеоигри. Но, во моето срце, јас сум гејмер.“, оваа изјава на Сатору Ивата, можеби најдобро го опишува харизматичниот претседател на Nintendo. Г. Ивата почина на 11 јули 2015, а Youtube каналот DidYouKnowGaming направи одлично видео кое најдобро покажува зошто фановите и колегите […]

Прочитај повеќе

Nintendo ја претстави новата конзола Nintendo NX. Конзолата e составена од три дела, дисплеј и два контролери кои се спојуваат во една конзола, јави Eurogamer. Контролерите се прицврстуваат од двете страни на дисплејот, но може да се користат и исклучени. Кога корисникот е во близина на телевизор, може да го приклучи системот и да игра […]

Прочитај повеќе

Nintendo претстави нова конзола и најверојатно ретко кој можеше да го превиди – Classic Mini. Новата мини конзола е наменета за носталгичарите кои уживаа во постарите наслови од Nintendo. NES Classic Edition е смалена копија на постоечката NES конзола, доаѓа со 30 игри, помеѓу кои се најголемите хитови: Legend of Zelda, Final Fantasy, Metroid, и […]

Прочитај повеќе