EESTEC Academy стартува бесплатни курсеви за студенти за развивање на видеоигри. Курсевите, закажани од 23-ти до 27-ми април, ќе бидат интерактивни и ќе се бара да се направи мини игри со Unity енџинот. Со Unity се креирани некои навистина популарни игри како Pillars of Eternity, фантастичната Ori and the Blind Forest, Cities: Skylines, Temple Run […]

Прочитај повеќе

И оваа година, трета по ред, ќе се креираат македонски игри. Македонска асоцијација за развивање игри (МАГДА) го најави Global Game Jam 2015-та на кој се поканети сите ентузијасти, гејмери и креатори на видеоигри. Настанот повторно се одржува на две локации – во Скопје и Битола од 23 до 25 јануари, и овојпат за прв […]

Прочитај повеќе