Електричните возила се одличен начин да се намали загадувањето на воздухот од возилата, но и самите доаѓаат со предизвици како „Што со батериите ако не нефункционални?“. Еден од проблемите е што и самото тестирање на батериите е што овој процес трае три часа. Но не повеќе. научници од Универзитетот Ворвик разви метода со која тестирањето […]

Прочитај повеќе

Дали сте се запрашале што се батериите и како функционираат? iFixit имаат одлично објаснување за батериите и одлични совети што да правите со старите батерии.

Прочитај повеќе

Најверојатно веќе нема човек кој барем малку се заинтересирал за технологија, a кој не слушнал за графен. Материјалот кој е релативно ново откритие „се заканува“ дека значајно ќе ја прoмени електрониката. Една од новите примени кои се тестираат се суперкондензатори кои ќе овозможат супер брзо полнење на телефони, таблет компјутери, лаптопи, па дури и електрични […]

Прочитај повеќе

Samsung јави дека компанијата направила значен исчекор во развојот на батерии од графен. Ова ќе овозможи 45% поголем капацитет на батериите и полнење за 12 минути. „Теоретски батерија базирана на graphene ball се полни за само 12 минуити. Дополнително, батеријата е стабилна на 60 целџиузови степени“ Добра вест е што Samsung работи и на технологија за […]

Прочитај повеќе

Поголемиот дел од нас не водиме сметка при полнењето на паметните телефони и обично ги користиме сѐ додека батеријата не „падне“ на критичните 5%, а потоа ги приклучуваме на полнач и ги оставаме така цела ноќ. Но, доколку го полните паметниот телефон на паметен начин, би можеле не само да го намалите времето на полнење […]

Прочитај повеќе

Израелскиот стартап Storedot на CES 2015 презентираше технологија која речиси празната батерија ја полни за неколку минути. Батериите се полнат 100 пати побрзо споредено со сегашниве полначи, и Storedot има можност да ги револуционизира батериите за сите преносни уреди, вели BBC. Но, BBC, кој имаше ексклузивна можност да ја види технологијата, вели дека не доаѓа […]

Прочитај повеќе