AlphaGo вештачката интелигенција која е специјализирана за стратешката кинеска игра која потекнува од Кина е на пат да стане најдобар играч на планетата. AlphaGo победи за само половина поен. Ова е најмала разлика која може да раздели два играчи во Го. „AlphaGo е како божество за играчите на Go“, вели Ки Џие на прес-конференцијата завршувањето […]

Прочитај повеќе

Втора успешна Kickstarter кампања на македонските играчи на табла. По Small Star Empires, Cavern Tavern на Final Frontier Games уште побрзо ги собра потребните средства. За успешна краудфандинг кампања беа потребни 18.000 долари, кои беа собрани за два дена. Во моментов над 400 поддржувачи вложија околу 20.000 долари. До крајот на кампањата остануваат уште 28 […]

Прочитај повеќе

Конечно ја добивме и првата македонска кампања која забележа успех на Kickstarter. Small Stars Empires успеа да собере 14.000 aвстралиски долари за да го надмине првиот праг на финансирање. Успехот на играта за табла Small Stars Empires, не треба да ве изненади ако знаевте дека креаторот на играта Милан Тасевски последните 10 месеци беше супер […]

Прочитај повеќе

Уште трае Кickstarter кампањата за Small Stars Empires, а Гоблин друштвени игри веќе нѐ повикуваат на нова презентација на игра на табла. Овој пат гости на вечерта се Final Frontier Games и нивната игра Cavern Tavern. Настанот и презентацијата се закажани за недела, 20 март од 13 часот. Cavern Tavern е work/dice placement игра на […]

Прочитај повеќе

Само три дена од почетокот на кампањата на Kickstarter, играта на табла Small Star Empires е на пат да биде можеби најуспешниот македонски краудфандинг проект. Играта на Archona Games за три дена успеа да собере скоро 9.000 aвстралиски долари од побараните 14.000, кои, ако продолжи со вакво темпо, ќе ги надмине во преостанатите 27 дена. […]

Прочитај повеќе

Small Star Empires е игра на табла, креирана и нацртана од Милан Тасевски. Ова е првата македонска игра на табла, која беше претставена на втората епизода на GG.mk од втората сезона. Игрите на табла постојат пред видеоигрите, и сé уште се популарен и заразен жанр за играње со пријателите. Дури и во Македонија. Можеби треба […]

Прочитај повеќе

Создавање на друштвена игра е огромен креативен, фантастичен и интересен предизвик, вели Милан Тасевски, кратор на македонска игра на табла Small Star Empires и основач на Archona Games. Тој работи на игри веќе пет години, иако последните две години започнал посериозно да се занимава со креирање на сопствена друштвена игра. Приказната на Small Star Empires, […]

Прочитај повеќе

Добри вести за сите љубители на Cards Against Humanity. Досон Витфилд изработи веб апликација која овозможува играње на популарната игра преку десктоп, таблет или паметен телефон, јави DesignTaxi. Веб верзијата на Cards Against Humanity е возможна бидејќи играта е издадена под Creative Commons лиценца што овозможува користење, промени и споделување на играта. За жал во […]

Прочитај повеќе

Shipwrights of the North Sea е нова игра со карти од Шем Филипс, иако таа ни е поинтересна бидејќи е прва игра од ваков тип што е нацртана од Македонец, односно од Михајло Димитриевски. Доколку името не ви е познато, тогаш неговиот псевдоним Тхе Мичо секако ќе го препознаете бидејќи до сега зад него има […]

Прочитај повеќе