MarI/O е вештачка интелигенција која секако, насетувате по името, игра Супер Марио. Во почетокот вештачката интелигенција не знаеше ама баш ништо за играта. Сепак, вештачката интелигенција по тренирањето стана подобра од просечниот играч. Во моментов може да следите тренинг во живо на YouTube.    

Прочитај повеќе

По кратката неизвесност, испливаa победниците за Game Critics Awards: Best of E3 2017, а резултатите од таквото нешто се пријатно освежителни. Wolfenstein II: The New Colossus можеби пушташе корени во четири категории, но доби награда само во една. Super Mario Odyssey одби да се задоволи со слична судбина и се истакна како ултимативниот шампион во […]

Прочитај повеќе

По долго очекување и необјасниво изостанување на легендарната Супер Марио од паметните телефони, симпатичниот водоводџија конечно пристигна. Корисниците со Android уреди за жал ќе мора да почекаат, но Марио е достапен на iOS. Ова значи дека уште сега може да го играте на iPhone или на iPad. Можеби очекувано во првиот час откако стана достапен […]

Прочитај повеќе

No Mario’s Sky e пародичен спој на No Man’s Sky и Super Mario. Симпатичната игра ве става во контрола на Марио и ви дозволува да го правите она што Марио го прави најдобро, се додека не навлезете во вселенско летало и не одлетате на некоја друга планета. А таму, наместо да откривате нови животни, скокате […]

Прочитај повеќе

Nintendo ја претстави новата конзола Nintendo NX. Конзолата e составена од три дела, дисплеј и два контролери кои се спојуваат во една конзола, јави Eurogamer. Контролерите се прицврстуваат од двете страни на дисплејот, но може да се користат и исклучени. Кога корисникот е во близина на телевизор, може да го приклучи системот и да игра […]

Прочитај повеќе

Nintendo претстави нова конзола и најверојатно ретко кој можеше да го превиди – Classic Mini. Новата мини конзола е наменета за носталгичарите кои уживаа во постарите наслови од Nintendo. NES Classic Edition е смалена копија на постоечката NES конзола, доаѓа со 30 игри, помеѓу кои се најголемите хитови: Legend of Zelda, Final Fantasy, Metroid, и […]

Прочитај повеќе

CoD, WoW, Super Mario, GTA, Need for Speed, Final Fantasy… една од овие игри, без разлика на која верзија, сигурно ви е омилената игра што некогаш сте ја играле, и би ја играле пак. GG.mk направи листа на најуспешните франшизи на сите времиња, според бројот на продажби, заработени пари, но поважно влијанието кое го имаат […]

Прочитај повеќе

Видеоигрите често ги обвинуваат за лошо влијание, најчесто врз младите, а обвинувањата најчесто се во насока на зголемена агресивност или недостаток на внимание, но анализата која ја презентира BBC, уште еднаш покажува дека не сите истражувања се точни. Што се однесува до повишената агресија, дел од истражувањата покажуваат дека гејмерите имаат четири отсто повисока агресија, […]

Прочитај повеќе

Еден од најпрепознатливите протагонисти од видеоигрите, симпатичниот „водоводџија“ кој постојано е на мисија да ја спаси принцезата, Супер Марио, оваа недела полни 30 години. Играта првпат излезе на 13 септември 1985 заедно со фамилијарниот компјутер на Nintendo, иако Марио се појави многу порано во Donkey Kong. Она што е интересно е дека веќе се излезени […]

Прочитај повеќе

Nintendo и DeNA најавија заедничка компанија која ќе биде фокусирана на мобилните видеоигри. Двете компанија накавија дека ќе креираат игри за мобилни уреди и паметни телефони користејќи ја интелектуалната сопственост на Nintendo, јави Venture Beat. Компанијата е далеку од славата која некогаш ја имаа, кога беа една од најпосакуваните конзоли за забава, па без сомневање […]

Прочитај повеќе

Алатки за креирање на една единствена видеоигра не се нешто ново и револуционерно за да мораат да бидат издавани и најавувани како новитет на Е3, oсвен ако не станува збор за Super Mario кој се чини со години ги држи во живот Nintendo и заедно со Legend of Zelda се најпопуларните игри за платформата. Nintendo […]

Прочитај повеќе

Најпознатиот лик од видео игрите наскоро ќе се појави на моблните платформи. Nintendo веќе започна да го тестира Super Mario Bros за iOS, но играта не е класичната верзија, туку е нова мини верзија, пишува јапонскиот Nikkei. Според весникот, Nintendo ќе објави различни бесплатни мини-игри за мобилните платформи како реклама на целите верзии кои ќе […]

Прочитај повеќе