Новата верзија на паметниот накит од на хрватската компанија Bellabeat веќе има 130.000 купувачи. Компанијата првите модели на новата серија ги продаде за еден час и заработи над 1,3 милиони куни, јави Netokracija.   Накитот има слична функционалност како и фитнес алките за мерење активност. Може да ги следи вежбите, тренинзите и спиењето. Алката е […]

Прочитај повеќе

Spotify, Citymapper, Impossible.com и хрватскиот BellaBeat се прогласени за најдобрите стартапи на Europas Awards 2015 во Лондон. Стартапите добија повеќе награди во различни категории, но се чини дека најголем победник е европската стартап сцена која може да се пофали со ИТ компании што можат да им конкурираат на тие од Силициумската Долина. Spotify ја освои […]

Прочитај повеќе

Bellabeat, хрватскиот стартап кој работи со апликации за бременост, имаше успешен настап на CES 2015 во Лас Вегас, пренесува Netokracija. Стартапот кој веќе има добиено неколку милиони долари инвестиција за развој на своите продукти, сега успеа да се договори со американските продавници BestBuy и Target. Bellabeat на CES ги претстави своите уникатни паметни уреди како […]

Прочитај повеќе

Хрватскиот стартап Bellabeat доби дополнителна инвестиција од 3 милиони долари. Со ова стартапот во првата фаза на прибирање на средства стигна до 4,5 милиони долари инвестиции, јави Netokracija. Bellabeat е стартап за организирање на бременоста кој веќе неколку производи. Првиот со кој се пробија на пазарот овозможува следење на работата на срцето на неродените бебиња. […]

Прочитај повеќе