Протестите против претседателската аболиција ја истакнаа креативноста на граѓаните, од саркастични слогани до бојадисување на Триумфални капии и фонтани; но една Facebook страна можеби ги надмина сите. Таман кога ќе помислите дека ситуацијата во Македонија е тешка за објаснување, се појави Politically Incorrect Hearthstone Macedonia страната која го прави тоа подобро од сите. Кој знае […]

Прочитај повеќе

Изгледа и девојките дека играат Hearthstone. И некои се навистина добри во тоа. Тиана Ивановска е еден од најдобрите македонски играчи во Hearthstone, која имаше успешни три турнири, а на последниот беше вториот најдобар играч. Тиана гостуваше на емисијата за игри, GG.mk, на која ја објасни причината како успеа да ги победи машките хорди. Со […]

Прочитај повеќе

Гоблин друштвени игри и Македонска асоцијација за развивање игри (МАГДА) ве повикуваат на голем гејминг викенд. кој е закажан за 2 и 3 април, а како дел од него се предвидени предавања, разговори за игри и гејминг турнир. Настанот е поддржан од фондацијата е-Македонија, и ќе се одржи на центарот на Македонски Телеком на плоштадот […]

Прочитај повеќе

Вториот Hearthstone турнир во Македонија се покажа уште подобар турнир од првиот, вели Самоил Петревски, основач на Гоблин – организаторите на настанот. Според Самоил, има нови планови за организирање на идни Hearthstone шампионати кои би биле поддржани официјално од Blizzard. Но, за тоа ќе дознаеме подоцна, бидејќи сега пиедесталот му припаѓа на новиот шампион Борис […]

Прочитај повеќе

Како најава за вториот турнир во Hearthstone, гејминг подкастот MKD20 направи интервју со Самоил Петревски, основачот на Гоблин друштвени игри, кои се и организатори на настанот. Темата на интервју е секако турнирот во Hearthstone кој се најавува „како поголем, подобар и со повеќе награди“. Се рецензираа и Black Death, Far Cry Primal, World Of Warcraft, […]

Прочитај повеќе

Охрабрени од стотина фанови кои се појавија на првиот официјален турнир во Hearthstone во Македонија, Гоблин друштвени игри го најави и вториот натпревар кој ќе биде „многу поголем, многу подобрен, со многу повеќе награди…“. Hearthstone e популарна видеоигра на Blizzard која глобално има 20 милиони играчи, и една од ретките игри со дигитални карти која […]

Прочитај повеќе

Во 2015-та година имавме неколку кул вести поврзани со игрите на табла – имавме вести дека познати македонски илустратори цртаат карти, имавме вести за прва македонска игра на табла, а при крајот на декември имавме и еден фантастичен настан во Македонија – се одржа првиот официјален Hearthstone турнир на кој учествуваа над 150 фанови на […]

Прочитај повеќе

Честитки до Андреј Спасовски кој е првиот македонски шампион во Hearthstone: Heroes of Warcraft, и честитки до Самоил Петревски од Гоблин гејмс за организација на фантастичниот прв официјален турнир за играта во Македонија. На турнирот се појавија околу 150 луѓе, а за тие што не присуствуваа, Гораст им фрли клетва: „сите кои не беа на […]

Прочитај повеќе

Имаме фантастични вести за сите фанови на Hearthstone: Heroes of Warcraft! На 20-ти декември е најавен првиот официјален, со амин од Blizzard, турнир во Hearthstone во Македонија, во организација на Гоблин, единствената продавница за игри на табла. Турнирот е во склоп на Fireside Gathering, што се локални настани чија цел е да ја популаризираат играта […]

Прочитај повеќе

Microsoft Word, Wikipedia, Z Camera, Google Photos се дел од апликациите кои се прогласени за најдобри во изминатата година. Ваквите избори се карактеристични за крајот на годината, и како и самите да го означуваат наближувањето на празниците. Листата на апликации зависи од локацијата, иако дел од апликациите се повторуваат во повеќе региони. Поради ова листата […]

Прочитај повеќе

Hearthstone, дигиталната игра со карти на Blizzard, сега е достапна и за мобилните телефони, поточно за iPhone и Android телефоните. Популарната игра е достапна веќе за декстоп, таблет компјутери и се комплетира со мобилните уреди, што е одличен чекор на Blizzard да го приближи хероите од Warcraft до што е можно повеќе играчи. Тоа што […]

Прочитај повеќе

Сопственици на Android таблети радувајте се! Hearthstone, популарната игра со карти на Blizzard, сега е достапна и за Android таблет компјутери. Но, за да играте Hearthstone ќе ви е потребен таблет компјутер со Android 4.0, и кои имаат екран поголем од 6-инчи, иако дел од корисниците веќе успеаа да ја играат и на своите телефони. […]

Прочитај повеќе