Добра вест за сите љубители на Новогодишите празници и игри. Гоблин поддржани од GG.MK и Anhoch организираат новогодишна забава и турнир. Се изнаигравме изминатава година, на турнирите од лигата дојдоа преку 100 играчи (!!!), а сега е време сите ние да прославиме со мнооооогу награди и шампионскиот Топ 8 турнир во живо!!! Настанот ќе се […]

Прочитај повеќе

Kои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, педесет и шесто издание. Blizzard планира уште три експанзии за Hearthstone само во 2018 година. Експанзиите ќе се одликуваат со целосни нови шпилови од карти, нови мисии, но не и Adventures. Според студиото, имаат проблем со балансирање во […]

Прочитај повеќе

Овој викенд љубителите на Hearthstone ги очекува екстра забава во Гоблин. Освен последниот турнир од Хартстоун лигата пред големото финале, посетителите ќе може да анализираат и да теоретизираат околу картите од следната експанзија Kobolds & Catacombs. Сите кои нема да учествуваат во лигата, а сакаат да играат, ќе можат да учествуваат во Fireside Tavern Brawl […]

Прочитај повеќе

Овој викенд Гоблин повторно организира тимски турнир за сите. Она што е новитет е дека Goblin Games и официјално се Hearthstone таверна. Со овој турнир учесниците малку порано го прославуваат Halloween. Турнирот е тимски, а за прв пат форматот е таг тим три-на-три. Ова значи дека тимовите ќе бидат составени од тројца играчи; се игра […]

Прочитај повеќе

Македонски Hearthstone тим овој викенд за првпат учествува на  интернационалниот онлајн турнир – Fireside Gathering Brawl. Настанот во живо може да го следите во Гоблин друштвени игри. Тимот во состав:  Давид Стојановски, Андреј Иванов и Иван Џајков ќе се натпреварува од Goblin Games. Истовремено ќе се одржи и трунир за посетителите, кои освен што ќе ги бодрат играчите, […]

Прочитај повеќе

Гоблин го најави првиот турнир со новата експанзија на HearthStone, Knights of Frozen Throne. Нема подобар начин за прослава и дружење од одржување на последниот турнир пред почетокот на школската година. Сите љубители на играта кои се заинтересирани за турнирот можат уште сега да се пријават на имејл адресата на Гоблин ([email protected]). Во пораката треба да […]

Прочитај повеќе

По подолга пауза турнирите во Hearthstone се враќаат. Овојпат во вистинско време за новогодишните празници, но и за одбележување на експанзијата Mean Streets of Gadgetzan. Турнирот организиран од Гоблин друштвени игри ќе се одржи на 25.декември во Public Room. Во духот на празниците, на турнирот може да учествуваат сите. Турнирот започнува во 12:00 часот, а […]

Прочитај повеќе

Откако беше одложен минатонеделниот турнир во Hearthstone, оваа недела е најавен уште поголем и поатрактивен. Македонската е-спорт федерација и Гоблин друштвени игри, организираат квалификации за светско првенство во Hearthstone кое се одржува во Џакарта, Индонезија. Победникот, освен правото за учество на Светското првенство во Hearthstone, ќе добие и авионски билет и платено сместување. Турнирот ќе […]

Прочитај повеќе

По подолго време и завршување на летото, повторно имаме Hearthstone турнир. Забавата повторно ја организираат Гоблин, а овојпат, повод е излегувањето на новата авантура One Night in Karazhan. „Излегувањето на новата Хартстоун авантура – One Night in Karazhan ќе го прославиме со неверојатна забава во стилот на 70-тите и 80-тите! Со многу специјални коктели, диско-топка, […]

Прочитај повеќе

Неодамна гејминг тимот на Mischievous имаше можност да се претстави на најголемиот гејмерски настан кој досега се случил на Балканот, International Gaming Festival. Mischievous беа спонзорирани Lynx Animations и испратија три тима за Dota 2, CS:Go и Hearthstone. Еден од клучните играчи во тимот, и капитен на Hearthstone тимот, Тиана Ивановска е истовремено и една од […]

Прочитај повеќе

(Ова е гостинско интервју на Самоил Петрески, сопственик на единствената продавница за друштвени игри во Македонија, Гоблин, и двократен шампион во Magic: The Gathering) Самоуверено и без трошка комплекс на инфериорност, 15 македонски гејмери во три различни игри ќе ја претставуваат нашата земја на најголемиот гејмерски настан кој досега се случил на Балканот – International […]

Прочитај повеќе

Гоблин и студиото за анимации Lynx организираат прослава по повод новата надградба на Hearthstone, Whispers of the Old Gods.  Покрај дружењето, најавен е и целодневен турнир во Hearthstone, кој овојпат е отворен за сите заинтересирани. Настанот е закажан за 29 мај во Јавна соба со почеток од 11 часот, а заинтресираните треба да ја посетат facebook-страницата […]

Прочитај повеќе