Twitter најавува промени во TweetDeck и Twitter API. Промените кои доаѓаат наскоро треба да ја отежнат можноста на дел од корисниците за координрани акции. Ова иако е злоупотребувано од корисниците, никогаш не било дозволно на микро-блогот. За потребата од нова надградба Twitter ги споменува токму изборите во САД, но и изборите насекаде во светот. „Не […]

Прочитај повеќе

На Code конференцијата која ја организира Recode, Мери Микер ги претстави интернет трендовите за 2017. На 355 слајдови презентирани се куп податоци кои се интересни за сите инволвирани во онлајн светот, од веб развивачи до маркетинг експерти. Internet Trends 2017 Report from Kleiner Perkins Caufield & Byers Растот на продажба на паметните телефони забавува. Во 2016 […]

Прочитај повеќе

Над 250.000 лажни веб сајтови и над половина милион лажни корисници (ботови) секој ден заработуваат околу 5 милиони US долари. Станува збор за руска сајбер мрежа која заработува со измама на реклами пласирана од видео огласувачите. Огласувачите исплаќаат средства како за преглед, но нивните видеа ги отвораат ботови. Измамниците успевале да добијат висока цена за […]

Прочитај повеќе

За само три месеци откако беа претставени, бројот на ботови присутни на најголемата социјална мрежа се искачи над 11.000. Ботовите овозможуваат комуникација со корисниците преку скрипти, а корисниците може да ги користат за куп различни информации: од прашување за времето до спортски резултати до посериозна комуникација со медиумите. Но, се чини дека сепак најмногу корист […]

Прочитај повеќе

Само 57 отсто од корисниците на Facebook постираат содржина еднаш неделно, а само 39 отсто од оваа содржина е уникатна. Ова е една причина поради која социјалната мрежа сериозно се фокусира на нови функционалности за споделување на видео содржина. Последниот новитет кој го додаде Facebook е пребарувањето на видео содржини, што е овозможено со додавање […]

Прочитај повеќе

Microsoft најави Bot Framework кој на сите кои се заинтересирани ќе им овозможи да си креираат сопствен бот, кој подоцна ќе се претвори во расист. На овој Framework е базиран на Tay кој минатата недела предизвикува повеќе непријатни ситуации, отколку причини за пофалба. Отворениот код компанијата го најави на Build конференцијата. Microsoft нуди „cognitive micro […]

Прочитај повеќе

Ботовите се заслужни за 56 отсто од целокупниот интернет сообраќај во 2014 година, пренесе Quartz, повикувајќи се на анализата на Incapsula. Станува збор за софтверски програми кои ги автоматизираат веб активностите. Еве ја листата на Quartz која ќе ви објасни за што за користат ботовите, зошто се потребни, но и зошто некои од нив се […]

Прочитај повеќе

Google најде поедноставен начин како да покажете дека не сте робот на интернет. Досега се користеше CAPTCHA-та како алатка против спамот или автоматизираните ботови, но иако е фунцкионална, таа сепак е досадна за луѓето кои не сакаат постојано да внесуваат рандом зборови. Решението на Google е да воведе поле за обележување, во кое се што […]

Прочитај повеќе