Kои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, четириесет и шесто издание. PewDiePie повторно привлекува внимание со расистички испади, а прашината од целокупната драма никако да се слегне. Откако Campo Santo поднесе DMCA за сите содржини на PewDiePie поврзани со Firewatch, гејмерите ја закопаа играта на […]

Прочитај повеќе

Неодамна, Pewdiepie изгуби прилично профитабилни договори со Disney и YouTube поради антисемитски шеги и токму кога помисливме дека тоа е крајот на таквите инциденти, контроверзниот јутубер се врати на големата врата со расистички испади (N-) за време на пренос во живо, додека ја играше PUBG. “What a fu- n-” реагираше PewDiePie откако успеја да го убие […]

Прочитај повеќе

Pewdiepie, човекот кој, со својата харизматичност (читај: контраверзност) спечали 15 милиони долари на YouTube, сериозно ги загрози односите со компаниите Disney и YouTube. Прекин на соработката се случи поради серија од видеа каде познатиот јутубер прикажуваше нацистички слики и антисемитски шеги. Во едно од видеата Pewdiepie плати луѓе да држат знак на кој пишува: “Смрт за […]

Прочитај повеќе

Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, дванаесетто издание. FPS игри на годината е нашата скромна листа од најдобрите пукачки игри во прво лице кои дефинитивно ќе остават белег во 2016-та година. Разгледајте ги нашите предлози, а потоа придружете нѝ се на социјалните мрежи и […]

Прочитај повеќе

Кои настани и новости ја одбележаа гејмерската индустрија неделава? Добредојдовте во најновиот извештај за вашето омилено хоби, единаесетто издание. Ноќта помеѓу први и втори декември се одржа долгоочекуваниот настан The Game Awards 2016. Дали настанот ги оправда вашите очекувања и дали вашата омилена игра се најде како една од најдобрите? Целосен увид за номинации, награди […]

Прочитај повеќе

Повеќе YouTube презентери, помеѓу кои е и најголемата YouТube ѕвезда PewDiePie земале пари од Warner Bros за позитивна критика на Middle Earth: Shadow of Mordor. Ова немаше да биде никаков проблем доколку презентерите објавеа дека станува збор за спонзорирана содржина, но наместо ова за рекламирањето не се зборуваше јавно. Случајот дојде до американската Федерална комисија […]

Прочитај повеќе

Оваа недела, поточно од 10-ти февруари, треба да започнe првата ексклузивна содржина на YouTube за која ќе се плаќа претплата. YouTube Red е проект на видео сервисот да му конкурира на Netflix и HBО, но на свој начин така што ќе ги ангажира најпопуларните YouTube ѕвезди да креираат оригинална содржина за претплатниците кои плаќаат 10 […]

Прочитај повеќе

Линдзи Стирлинг е музичар, виолинист која е вљубеник во фантастични приказни. Но, она што ја прави различна од колегите е што таа успева без издавач, благодарение на YouTube, да заработи 6 милиони долари годишно. Музиката од Wild Wild West, Dragon Age, Lord of the Rings, Game of Thrones, Skyrim се само дел од содржините која […]

Прочитај повеќе

Швеѓанинот Феликс Кјелберер, кој несомнено е далеку попознат по неговото алтер его PewDiePie, е гејминг кралот на YouTube, и тука нема ништо ново. Но, тоа што го стави на насловните на сите ИТ блогови е што неодамна беше критикуван од сите страни поради тоа што годишно заработува 7,4 милиони долари од своите откачени видеа. PewDiePie […]

Прочитај повеќе

Најпопуларните канали на YouТube вртоглаво ја зголемуваат својата публика. Во последната година најгледаните 100 канали повеќе од двојно го зголемиле бројот на прегледи. Така споредбата на јануари 2013 година и јануари 2015-та, покажува 7 милијарди прегледи во 2013-та, наспроти 14,7 милијарди прегледи оваа година, вели Tubefilter. Најголеми канали на Youtube се Funtoys Collector, PewDiePie, Тејлор […]

Прочитај повеќе

Феликс Арвид Улф Кјелберг е најверојатно најголемата YouTube ѕвезда во моментов. Доколку не го препознавте според името, тогаш најверојатно го знаете по неговиот YouTube прекар PewDiePie. На YouTube е присутен од 2010 година и сега има над 32 милиони корисници кои го следат. Неговите видеа се прегледани над 6,6 милијарди пати, а само во 2013-та […]

Прочитај повеќе