Телефоните со батерии кои се менуваат до пред неколку години не беа ништо невообичаено. Но, поради трката во намалување на димензии, поголеми екрани, водоотпорност, отпорност на прашина батериите станаа дел од телефоните кои се прицврстени со лепило и не се едноставни за промени. Можеби затоа и е вест што Nokia 2.2 е еден од новите […]

Прочитај повеќе

Nokia го претстави својот флегшип телефон. Компанијaта без премногу помпа го претстави својот уред на MWC во Барселона. Покрај перформансите, најголема преднос на уредот е што доаѓа со IP67-ознака, челично тело обработено со „diamond cut“ техника, пишува AnandTech. Nokia 8 Sirocco е сосем нов телефон, иако Nokia 8 веќе постои. Рамката на уредот е изработена […]

Прочитај повеќе

Со Snapdragon 835 и 6GB RAM, OnePlus 5 секако ќе беше еден од најдобрите телефони. Додадете ја на тоа цената пониска од 500 долари и остатокот од хардверот и ќе ви биде јасно воодушевеноста на медиумите од уредот. Ако се чудите зошто од OnePlus 3 се префрлија на OnePlus 5, одговорот е суеверие.  Во Кина, од […]

Прочитај повеќе

Новопронајден малициозен софтвер на Android може да ве прислушува дури и ако го исклучите телефонот, велат безбедносните експерти на AVG кои го пронајде софтверот. Кога го гасите телефонот, софтверот ја презема контролата врз телефонот, па наместо да се изгаси, тој влегува во состојба како да е „заспиен“ и и ве шпионира. При исклучувањето, телефонот наизглед […]

Прочитај повеќе

(Гостинската рецензија е првично објавена на форумот на It.com.mk од Olikomerc. За дискусија, други детали, повеќе слики и прашања, повелете на форумот.) _____________________________________________________________________________________________ Во оваа мала рецензија на кратко ќе се потрудам да го претставам и да ве запознаам со Coolpad 7298D, 5,5 инчен паметен телефон. Како прво нешто што вреди да се спомене за […]

Прочитај повеќе