Во време кога едвај чекаме да дознаеме нешто нова на Mobile World Congress, Samsung se одлучи десетина дена порано да ја претстави новата генерација на телефони. Ова „претстави“ секако земете го со резерва. Речиси ништо што откри производителот не беше ново за љубителите, и беше објавено со куп протекувања претходно. Да бидеме сосем искрени, откако […]

Прочитај повеќе

Не толку одамна, пишувавме за војната на клиентите и за моментната ситуација каде просечниот гејмер се шета низ десетици клиенти за да може да си ги игра игрите. Продавница за DRM-Free игри, GOG, планира интересна надградба на нивниот клиен, втора верзија која ќе ви дозволи да имате пристап до сите игри, достигнувања и пријатели од […]

Прочитај повеќе

Samsung ќе се обиде да ги намали загубите со два нови џиновски телефони. За разлика од конкурентите, јужнокорејскиот гигант иако е лидер на пазарот, сепак бележи последователни загуби во изминатите два квартали. Но, како беше најавено на големoт настан во Њу Јорк, Samsung се надева дека новите Galaxy S6 Edge+ и Note 5 ќе ги […]

Прочитај повеќе

Се сеќавате на пресмешната реклама на Samsung „Curved not bend“? Епа се чини дека можат да ја повторат, само овој пат наместо за iPhone 6 Plus, за сопствениот Galaxy S6 Edge. Тестoвите за издржливост на SquareTrade покажуваат дека и Samsung Galaxy S6 Edge се деформира на ист притисок како и iPhone 6 Plus, односно двата […]

Прочитај повеќе

Samsung и официјално го претстави Galaxy S6 на Mobile World Congress во Барселона. Телефонот е значително подобар од претходникот, и овојпат првите прегледи на Galaxy S6 и Galaxy S6 Edge се преполни со пофалби за Samsung. И овој телефон повторно доаѓа со Edge екран, но за разлика од Note Edge телефонот, Galaxy S6 верзијата доаѓа […]

Прочитај повеќе

Samsung го претстави својот најтенок паметен телефон до сега, но можеби поважно е што повторно, по Alpha, Samsung излегува со убав телефон кој е изработен од метал, наместо досегашните пластични модели. Но, освен изгледот, телефонот доаѓа со добри перформанси – поточно, со два четири-јадрени процесори, велат податоците на GSM Arena. Првиот процесор е четири-јадрен на […]

Прочитај повеќе

Samsung речиси веднаш започна со кампања против Apple и iPhone 6 и iPhone 6 Plus, но за разлика од најголем дел од антирекламите, по последните вести за виткање на iPhone 6, Samsung има вистински брилијантен одговор „Curved. Not bent“, алудирајќи на Galaxy Note Edge. Заедно со ова на @GhostwritaMusic се појави и предлог реклама za […]

Прочитај повеќе

Samsung најави два нови телефони во 2014-та година; eден ќе биде со голем екран, што не е изненадување кога е во прашање јужнокорејскиот производител, и друг модел кој ќе биде направен со „нов материјал“. Потпретседателот на Samsung Mobile, Ким Хјун-јон, во интервју за Wall Street Journal, само ги најави двата уреди пред инвеститорите, но Интернетот […]

Прочитај повеќе

Samsung го најави новиот музички сервис за своите Galaxy телефони – Milk Music. Услугата засега е ексклузувно достапна на Galaxy телефоните во САД, а доаѓа со 13 милиони песни и над 200 радио станици целосно бесплатно и без реклами. Корисниците ќе можат да наместат кои песни да ги слушаат и колку често да ги слушаат […]

Прочитај повеќе

Samsung сигурно ќе биде задоволен што првите рецензии на новиот Galaxy S5 се позитивни, но ќе биде и разочаран бидејќи за разлика од претходниците, сите рецензенти се речиси едногласни дека Galaxy S5 не носи голема инвовација. Најголем број од коментарите се воздржани, иако можеби е најдобра констатацијата на Phonearena кој заклучуваат дека кога луѓето ќе […]

Прочитај повеќе

Следната генерација на Samsung Galaxy телефоните пристигна. Јужнокорејскиот гигант на World Mobile Congress во Барселона го претстави Samsung Galaxy S5, заедно со папметните Galaxy Gear часовник и Galaxy Fit алката. Новиот телефон наликува на исполирана верзија на Galaxy S4, и доаѓа со Android 4.4.2 оперативен систем и куп новитети. Тоа што е ново во S5 […]

Прочитај повеќе

Се очекува Samsung да го претстави новиот Galaxy S5 во април или март годинава, а според најавите хардеверот ќе биде навистина импресивен. Екранот на телефонот ќе биде 2К QHD и ќе биде првиот телефон со дисплеј со оваа резолуција. Покрај ова камерета ќе има резолуција од 20 мегапиксели и стабилизација при фотографирање слична на Lumia, […]

Прочитај повеќе