Платформата за виртуелна реалност на Google, Daydream VR сега им е достапна на девелоперите. Компанијата ја најави платформата на Google I/O, но виртуелната реалност не е достапна во првата верзија на Android 7.0. Алатката за развој, Google VR SDK е достапна, иако засега користењето на алатките е со пре-регистрација. Учесниците во Daydream Access програмата, не само […]

Прочитај повеќе

Oculus конечно ја објави цената на контролерот за виртуелна реалност и вестите се лоши. Oculus Motion ќе биде достапен за неколку месеци и ќе чини 210 долари. Заедно со уредот контролерот Rift сега чини 810 долари, а со тоа по цената го достигна HTC Vive кој чини 800 долари. Сепак ова ќе помогне на корисниците […]

Прочитај повеќе

Најголемиот производител на процесори Intel, ја купува компанијата Movidius. Процесорите на стартапот им овозможуваат на паметните уреди да ја гледаат и да се прилагодат на околината. Movidus  е помала компанија која има околу 180 вработени, а работи на технологија која на паметните уреди им овозможува да „гледаат“. Intel сака оваа технологија да ја интегрира во […]

Прочитај повеќе

Twitter ќе ѝ посвети поголемо внимание на виртуелната реалност во следниве неколку години. Компанијата го ангажираше Алесандро Сабатели од Apple за директор на одделот за проширена и виртуелна реалност, јави Uploadvr. Г. Сабатели најверојатно ќе треба на друштвената мрежа да ѝ помогне со создавање на кориснички интерфејс кој ќе ја подготви платформата за напредок во […]

Прочитај повеќе

Половина од децата немаат претстава за разликите во виртуелната реалност и реалноста, покажува заедничкото истражување на Stanford University и креаторите на популарната детска серија Sesame Street. Истражувањето покажа дека децата искуствата од виртуелната реалност по неколку дена ги помнат како да се случиле во вистинската реалност. Искуството на лажна реалност е поизразено кај децата во […]

Прочитај повеќе

Ikea си пронајде нов виртуелен простор зa презентирање и реклама на својот мебел. Ikea VR Experience ќе ги замени редиците и времето поминато во продавницата, и на заинтересираните купувачи ќе им понуди можност да избираат мебел преку виртуелна реалност, во соработка со Steam и HTC Vive. Апликацијата го сместува корисникот во виртуелна кујна, а барем […]

Прочитај повеќе

Гејминг подкастот MKD20 ја посвети својата седумнаесетта епизода на виртуелната реалност, поточно на Oculus Rift. Дискусијата е дали виртуелната реалност навистина ќе може да го револуционизира гејмингот, или носење тежок шлем на глава неколку часа (да бидеме искрени гејмерите играат игри со часови) ќе биде проблем? Проверете што гејмерите имаат да кажат:

Прочитај повеќе

Порно или видеоигри, која од двете индустрии ќе допринесе повеќе за популаризација на виртуелната реалност? Во моментов предност има популарниот порно сајт Pornhub, кој заедно со BaDoink VR, стартува нова категорија „порно за виртуелна реалност“. „Во Pornhub е наша должност да им обезбедиме на корисниците од целиот свет најсовремена технологија. Виртуелната реалност е следната фаза […]

Прочитај повеќе

PlayStation и официјално ја објави датата и цената на нивниот уред за виртуелна реалност. PlayStation VR ќе чини 400 долари и пристига во октомври. Веста ја официјализира претставникот на компанијата во својот говор на Game Development Conference 2016 во Сан Франциско. Уредот на Sony изгледа подобро од конкуренцијата, но доаѓа за значително пониска цена. HTC […]

Прочитај повеќе

Добри вести за сите кои не се воодушевени од Oculus, но се љубители на виртуелната реалност. HTC Vive ќе започне со испорака на почетокот на април, иако со висока цена од 800 долари. За споредба Oculus Rift чини 600 долари, но без контролери кои ќе се продаваат посебно. Можеби поважно е што зад Vive освен […]

Прочитај повеќе

Leap Motion, eден од најинтересните проекти за проширената реалност кој доби скоро половина милијардa долари од инвеститори предводени од Google, конечно пронајде примена која има многу повеќе смисол. Компанијата зад контролерот започнува нов проeкт Orion кој е замислен како помала верзија на сегашниот уред, кој ќе може да биде вграден директно во очила за виртуелна […]

Прочитај повеќе

Колкумина од вас го променија мислењето за „Скопје 2014“ oткако беше реализиран? Без разлика дали сега повеќе или помалку ви се допаѓа, во иднината вакви скапи проекти несомнено најпрво ќе бидат презентирани во виртуелната реалност, а дури потоа изградени во реалноста. Така граѓаните ќе можат да видат подобро како нешто ќе изгледа, но и да […]

Прочитај повеќе