Google Arts & Culture пружа феноменални можности за негување на вашата уметничка страна. Преку сајтот можете да се втурнете во истражување бројни уметнички дела кои се изложени низ најпознатите музеи и галерии низ светот. Повеќето би се сложиле дека, кога веќе не можат делата да бидат видени лично, сајтот на Google e второто најдобро нешто. […]

Прочитај повеќе

Во одредени ситуации, наставниците не се во можност да понудат на нивните ученици нешто повеќе од теорија. Немање доволно ресурси, соодветна опрема и време, знае да доведе до статични часови без корисна практична изведба. Како резултат, дел од учениците или не можат правилно да ги разберат концептите, или пак лесно ги забораваат. Дополнително, одредени концепти […]

Прочитај повеќе

Играчите на конзоли веќе половина година како имаат пристап до демото за Resident Evil 7, но таквото нешто не беше случајот и со PC гејмерите, барем до пред некое време. Од сега, демото Beginning Hour е ваше за преземање и играње преку клиентот на Steam, под услов да сте спремни да одделите 3.2GB простор, но […]

Прочитај повеќе

Ако редовно го посетувате Steam можеби веќе ја забележивте Google Earth VR. Апликација која овозможуваа патување во виртуелната реалност на сите локации на земјата. Софтверот е налик на Street View за Cardboard. Разликата е што наместо седење во една точка и набљудување на 360°-фотографии, сега корисникот може да се движи по мапата. За жал, апликацијата […]

Прочитај повеќе

Apple сериозно размислува за развој на дигитални очила. Компанијата се плаши дека ќе останат без „следниот хит“ во индустријата. Засега нема никаква поширока најава од ова. Освен веста до која стигна Bloomberg. Apple работи на партнерство со можни производители кои би можеле да им помогнат во иднина. Компанијата веќе купила доволно елементи за помал број […]

Прочитај повеќе

Неодамна NBA Digital и NextVR објавија дека претплатниците на NBA League Pass ќе можат да следат барем еден натпревар неделно во виртуелна реалност. За почеток натпреварите ќе бидат достапни единствено на Samsung Gear VR и Samsung телефон. Останати уреди и телефони ќе бидат додадени подоцна, објави NBA. Првиот натпревар пренесуван од Next VR е Sacramento […]

Прочитај повеќе

По куп уреди за виртуелна реалност кои навистина ќе удреа по буџетот на гејмерите, за прв пат добра вест. Microsoft и партнерите најавуваат дека виртуелната реалност ќе биде достапна и за 300 американски долари. Уредите од HP, Dell, Lenovo, Asus и Acer ќе се обидат да им конкурираат на HTC Vive и Oculus Rift. Покрај уредите […]

Прочитај повеќе

Виртуелната реалност е кул нов медиум и сите сакаат да се испробаат во него. Стриповите или нивната нова верзија „анимирана книга“ се обидуваат да пронајдат најдобар начин за претставување во овој нов дигитален свет. Се разбира потребно е прилагодување на стриповите и пронаоѓање на вистинска презентација, но изгледа дека виртуелната реалност може да понуди интересна […]

Прочитај повеќе

Интересно изненадување за сите љубители на анимираната серија The Simpsons. Јубилејната 600-та епизода ќе дојде во виртуелната реалност. Креаторите на серијата за ова соработуваат со Google, па епизодата е продуцирана во Google Spotlight Stories. Епизодата е „Planet of the Couches“ и е достапна веднаш по премиерата на серијата. „На некој начин отсекогаш се подготвувавме за ова. […]

Прочитај повеќе

Facebook сака Oculus да изработи нов уред за виртуелна реалност, кој ќе биде поевтин, а со тоа и подостапен за корисниците. Дури и основачот на друштвената мрежа во своето обраќање оддели време за да проговори за превисоката цена на уредот. „Веруваме дека постои уред кој ќе биде самостоен продукт, којо ќе биде квалитетен и поевтин, […]

Прочитај повеќе

За 400 американски долари, уредот на Sony за виртуелна реалност е секако еден од поевтините на пазарот. За жал ова важи единствено доколку веќе ги поседувате камерата и контролерот за конзолата. Без камерата уредот е речиси бескорисен. „Rift и Vive наликуваат повеќе на прототип во напредна фаза, PlayStation VR обрнува внимание на деталите – токму […]

Прочитај повеќе

Платформата за виртуелна реалност на Google, Daydream VR сега им е достапна на девелоперите. Компанијата ја најави платформата на Google I/O, но виртуелната реалност не е достапна во првата верзија на Android 7.0. Алатката за развој, Google VR SDK е достапна, иако засега користењето на алатките е со пре-регистрација. Учесниците во Daydream Access програмата, не само […]

Прочитај повеќе