Веќе подолго време кружат гласини и претпоставки за тоа дека PSVR помалку (или воопшто) нема да биде поддржан од најновата конзола на Sony. Првото црвено знаме го забележавме откако слушнавме дека најновата PlayStation 5 HD камера нема да функкционира со PlayStation VR headset. Набргу по тоа забележавме дека никаде во промо материјалот за PS5 верзијата […]

Прочитај повеќе

Хрватскиот град Осијек за овие Божиќни и Новогодишни празници ќе се рекламира со помош на виртуелната реалност. Во виртуелната реалност корисниците ќе можат да се провозат со божиќен трамвај низ центарот на градот. Станува збор за проект на VR Osjeк, играчница за виртуелна реалност во центарот на градот, јави Netokracija.  Апликациајта најпрво е креирана на хартија, […]

Прочитај повеќе

Ако редовно го посетувате Steam можеби веќе ја забележивте Google Earth VR. Апликација која овозможуваа патување во виртуелната реалност на сите локации на земјата. Софтверот е налик на Street View за Cardboard. Разликата е што наместо седење во една точка и набљудување на 360°-фотографии, сега корисникот може да се движи по мапата. За жал, апликацијата […]

Прочитај повеќе

Apple сериозно размислува за развој на дигитални очила. Компанијата се плаши дека ќе останат без „следниот хит“ во индустријата. Засега нема никаква поширока најава од ова. Освен веста до која стигна Bloomberg. Apple работи на партнерство со можни производители кои би можеле да им помогнат во иднина. Компанијата веќе купила доволно елементи за помал број […]

Прочитај повеќе

По куп уреди за виртуелна реалност кои навистина ќе удреа по буџетот на гејмерите, за прв пат добра вест. Microsoft и партнерите најавуваат дека виртуелната реалност ќе биде достапна и за 300 американски долари. Уредите од HP, Dell, Lenovo, Asus и Acer ќе се обидат да им конкурираат на HTC Vive и Oculus Rift. Покрај уредите […]

Прочитај повеќе

Нема сомневање дека порно индустријата често е иноватор кога се работи за пренесување на експлицитна содржина. Оваа индустрија беше прва која профитираше од брзиот интернет и можност да се гледаат куп видеа, и ќе биде првата која ќе ја искористи виртуелноста реалност. Дека фантазиите во виртуелната реалност нема да бидат повеќе исти со сегашните, покажуваат […]

Прочитај повеќе

(Oва е гостински пост од Андреј Шевченко, кој работи како маркетинг експерт во софтверска компанија во Варшава, и е во постојана потрага по интересни гаџети) Виртуелната реалност забележа голем интерес изминативе години, особено со појавувањето на Oculus Rift кој моментално е дел од Facebook. Покрај Oculus, свои производи за виртуелна реалност денес развиваат Samsung (Gear […]

Прочитај повеќе